Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Tuligłowy wielkiemu Papieżowi

Tuligłowy wielkiemu Papieżowi

100-lecie urodzin Jana Pawła II, przypadające na 18 maja 2020 r. jest dobrą okazją, aby pokazać jak pamiętają o nim rodacy w Polsce. We wsi Tuligłowy w Województwie Podkarpackim, zaledwie 30 kilometrów od granicy z Ukrainą, znajduje się figura wielkiego Papieża. Ten pomnik Jana Pawła II, ulokowany został na tamtejszych wzgórzach w ubiegłym roku, obok powstałych na stulecie odzyskania Niepodległości Polski: krzyża o wielkości większej niż na Giewoncie (25 metrów) i wysokiego masztu z biało-czerwoną flagą (32 metry).

To miejsce pamięci narodowej powstało staraniem tamtejszego proboszcza – ks. Mariusza Marcińca, ze zgromadzenia księży Michalitów, który konsekwentnie realizuje zamiar upamiętnienia na tuligłowskich wzgórzach najwybitniejszych bohaterów narodowych, szczególnie tych związanych z historyczną Małopolską.

Wielkie przywiązanie mieszkańców Tuligłów do wiary i tradycji wynika z historii tego miejsca. Wieś ta, położona na południe od Jarosławia, w malowniczym jarze pomiędzy pagórkami, zawdzięcza swą nazwę dramatycznemu zdarzeniu. Otóż podczas jednego z najazdów tatarskich na Podole,  z kresowej wsi Kudryńce nad Zbruczem uciekli ludzie i po długiej, kilkuset kilometrowej ucieczce skryli się w tutejszych lasach, nieopodal góry Borusz. Wedle legendy „przytulili” tu swoje głowy i zostali już na zawsze. Tak powstała nazwa wsi i jedyna dziś namacalna pamiątka – cudowna ikona Matki Bożej Niepokalanej, który z sobą przynieśli uciekając przed Tatarami.

Wskazanie pewnej daty przybycia uchodźców z Kudryniec do Tuligłów jest bardzo trudne, ale jeszcze w XIX wieku pamiętano w Kudryńcach, że w 1653 r. –a więc podczas powstania Chmielnickiego- stał tam koszem han tatarski. Wiele mówiąca jest też historia zamku kudrynieckiego, wybudowanego pod koniec w XVI w. przez Mikołaja Herburta, podkomorzego halickiego i wojewodę ruskiego. Zamek ten w 1672 r., a więc na początku wojny pomiędzy Rzecząpospolitą, a Imperium Osmańskim i sprzymierzonym z nią Chanatem Krymskim dostał się w ręce tureckie. Jeszcze tego samego roku najeźdźcy oblegali Lwów.

Niezwykła atrakcją miejscowości jest zespół klasztorny Bożogrobców z kościołem p.w. św. Mikołaja Biskupa, który obecnie zawiadują księża Michalici. Zabytek przetrwał w niezmienionej formie od czasów powstania w XVIII w.

Obecnie urokliwie położona miejscowość Tuligłowy w powiecie jarosławskim zyskała, obok sanktuarium i dawnego klasztoru, przepiękne sanktuarium narodowe. Postać wielkiego papieża – Polaka, jest pierwszą z grona najwybitniejszych bohaterów narodowych, które mają być upamiętnione na tuligłowskim wzgórzu. Pomysłodawca, wspierany przez hojnych darczyńców, zamierza upamiętnić szczególnie tych związanych z historyczną Rzeczpospolitą.

Zdjęcia oraz tekst: Jacek Magdoń, 18 maja 2020 r.

 

Fot. W 110. rocznicę Koronacji Cudownej Tuligłowskiej Ikony, oraz w 40. rocznicę Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Nadziei w Tuligłowach została odprawiona Msza św. dziękczynna połączona z odsłonięciem i poświęceniem pomnika św. Jana Pawła II (8 września 2019 r.).

lp

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *