Jesteś tutaj: Home » Inne » Trzydzieści lat po historycznej naradzie w Wiskulach

Trzydzieści lat po historycznej naradzie w Wiskulach

W dniach 7-8 grudnia 1991 roku doszło do spotkania w domku myśliwskim w Wiskulach na terenie Puszczy Białowieskiej / część białoruska/ do spotkania przywódców Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Z Borysem Jelcynem uczestniczył w spotkaniu wicepremier Rosji Giennadij Burbulis. Narada poświęcona była odnowieniu zerwanych więzi współpracy gospodarczej, odnowieniu przez Rosję dostaw dla byłych republik surowców energetycznych: gazu i ropy naftowej. B. Jelcyn rywalizował wtedy o palmie przywódcy Rosji z Michaiłem Gorbaczowem- Prezydentem ZSRR.

W trakcie narady 8 grudnia 1991 roku przywódcy trzech wymienionych państw słowiańskich podjęli decyzję o rozwiązaniu Związku Radzieckiego i utworzeniu Wspólnoty Niepodległych Państw. Był to historyczny moment dla świata, dla Europy Środkowo-Wschodniej i dla byłych republik radzieckich. Pierwszy raz od tego historycznego momentu przywódcy, którzy uczestniczyli w naradzie w Wiskulach bez zmarłego uprzednio Borysa Jelcyna spotkali się z inicjatywy dyrektora Studiów Wschodnich Uniwersytetu Warszawskiego dr. h.c. Jana Malickiego doszło na uniwersytecie w grudniu 2015 roku. Uczestniczył w tym także historycznym wydarzeniu współpracownik naszej redakcji Tadeusz Krząstek, który już 23. lata jest wykładowcą w SEW UW.

Podczas publicznej dyskusji Prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk ujawnił, ze to on rzucił hasło o rozwiązaniu ZSRR. Premier Rosji twierdził natomiast, iż z takim samym zamiarem leciał na Białoruś w grudniu 1991 roku Prezydent Rosji Borys Jelcyn.

Przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi Stanisław Szuszkiewicz starał się łagodzić spór obu wymienionych prezydentów, być neutralnym rozjemcą wskazując, iż wszyscy szybko dojrzewali do przyjęcia historycznego dla świata rozwiązania. Ku zaskoczeniu i bez udziału M. Gorbaczowa w Wiskulach został w błyskawicznym tempie rozwiązany ZSRR. Na nic zdały się protesty i naciski Gorbaczowa, obietnice utworzenia nowego federacyjnego państwa- ,,Stanów Zjednoczonych” byłego ZSRR. W wąskim gronie przywódcy Rosji, Ukrainy i Białorusi ujawnili prawdziwe, autentyczne kulisy rozwiązania ZSRR i stało się to w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego.

Tadeusz Krząstek, 9 grudnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code