Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Trwa współpraca między Sędziszowem Młp. a Żmerynką

Trwa współpraca między Sędziszowem Młp. a Żmerynką

W dniach 4 – 5 sierpnia br. delegacja sędziszowskiego samorządu na czele z Burmistrzem Bogusławem Kmieciem i Przewodniczącym Rady Jerzym Kiebałą oraz Zespołem Pieśni i Tańca „Rochy” uczestniczyli w uroczystościach 115-lecia Żmerynki, miasta partnerskiego na Ukrainie.

W trakcie tej wizyty podpisano memorandum o kontynuowaniu współpracy a „Rochy” wystąpiły z bogatym programem w trakcie festynu na miejskim rynku. W uroczystościach uczestniczyli też przedstawiciele Skarżyska Kamiennej, którzy miastem partnerskim Żmerynki są od 17 lat.

Dla przypomnienia, Żmerynka, to miasto na  Ukrainie  w  obwodzie winnickim, leżące w granicach historycznego Podola, 50 km od 370-tysięcznej Winnicy, miasta wojewódzkiego. Żmerynka jest dużym węzłem kolejowym z zakładem remontu wagonów, ponadto rozwija się tam przemysł spożywczy i lekki. Jednym z ciekawszych zabytków jest dworzec kolejowy zbudowany pod koniec XIX wieku w stylu łączącym secesję z barokiem. Obecnie jest to miasto zajmujące obszar 18,26 km2 i liczące ok. 35.500 mieszkańców.

W Żmerynce w 1898 roku urodził się polski poeta Jan Brzechwa, autor wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci oraz satyrycznych tekstów dla dorosłych.

Z Sędziszowa Małopolskiego do Żmerynki jest ok. 550 km a umowa o współpracy partnerskiej została podpisana 28 lutego 2016 r.

Słowo Polskie na podstawie informacji UM w Sędziszowie Młp., 23.08.18 r.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code