Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Trwa realizacja projektu „Zachowaj pamięć o pradziadku dla wnuka”

Trwa realizacja projektu „Zachowaj pamięć o pradziadku dla wnuka”

Widok od strony drogi na cmentarz w TarasówceWolontariusze Stowarzyszenia „Kresowiacy” kontynuują drążenie starych polskich cmentarzy na terenie obwodu winnickiego, inwentaryzując nagrobki i robiąc zdjęcia dla specjalnej internetowej bazy danych.

Za ich plecami Brahiłów, Mowczany, Bar, Żmerynka, Tarasówka i Koziatyń. W ostatniej dekadzie  planowane jest opracowanie i skatalogowanie polskich mogił w Woronowicy, Niemirowie, Szarogrodzie i Jampolu.

Wolontariusze zaznaczają za pomocą nawigatora GPS granice cmentarzy, spotyka się z przedstawicielami władz samorządowych tych miejscowości, gdzie docierają, szukając śladów polskości oraz czasami nawet przy pomocy łopaty i siekiery próbują odczytać napisy na starych grobach z początku XIX – pierwszej dekady XX wieku.

Obwód winnicki będzie pilotażowym w zakresie stworzenia katalogu imion i nazwisk Polaków, pochowanych na wschodniopodolskich cmentarzach. Badaniem zostaną objęte 15 polskich nekropolii od Pohrebyszcza do Jampola. W wypadku pomyślnej realizacji pierwszej fazy projektu, inicjatywa „Zachowaj pamięć o pradziadku dla wnuka” zostanie poszerzona także na obwód chmielnicki i żytomierski.

Słowo Polskie, K.B.,  20.05.16 r.

Więcej na temat: Zachowaj pamięć o pradziadku dla wnuka