Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Trwa odbudowa kościoła rzymskokatolickiego w Tulczynie

Trwa odbudowa kościoła rzymskokatolickiego w Tulczynie

“Niech dobry Bóg wynagrodzi, błogosławi i wszelkim dobrem obdarzy! Stale modlimy się za dobrodziejów!” – takie słowa wdzięczności skierował ks. Petro Furman – proboszcz miejscowej parafii rzymskokatolickiej – do ofiarodawców, którzy przyczyniają się do odbudowy kościoła w Tulczynie na Podolu.

Jak widać na zdjęciu w środku świątyni zostały otynkowane ściany, gmach zdobi nowy dach i nowa wieża. Na suficie widnieją pozostałości byłej sztukaterii, zniszczonej przez bolszewików.

Informacja

Kościół Matki Bożej Różańcowej w Tulczynie znajduje sie w miejscu byłej kaplicy cmentarnej pw. Św. Stanisława.

Po powstaniu listopadowym 1830-1831 budynek kościoła parafialnego władze carskie oddały prawosławnym.

W 1872 roku kaplica została przebudowana w stylu neogotyckim: dobudowano wieżę, wymieniono okna oraz wybudowano dzwonnicę z kamienia. Wewnątrz świątyni znajdowała się wysoka średniowieczna ambona, w głębi nad ołtarzem umieszczony był duży krzyż, a w nawach bocznych dwa ołtarze.

Po 1917 roku majątek kościoła wraz ze wszystkim budynkami parafialnymi przeszedł na własność bolszewickiego państwa. Od roku 1930 pełniła rolę więzienia.

Na początku II wojny światowej, kiedy Tulczyn zajęły wojska rumuńskie, wierni znów mogli korzystać z kościoła i przyjmować sakramenty święte.

W 1944 roku kościół ponownie zamknięto i wykorzystywano jako szpital. Po zakończeniu wojny na krótko oddano go wierzącym, jednak w 1953 roku znowu zamknięto. Od tego czasu wykorzystywany był dla różnych celów: jako sala sportowa, internat dla uczniów szkoły weterynaryjnej, spichlerz zbożowy, a nawet salę bankietową. Zniszczono wieżę, dzwonnicę, wnętrze kościoła podzielono na dwa piętra.

Do użytku religijnego zwrócono w 1991 roku, kiedy to Ukraina odnowiła stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską. Wnętrze kościoła odnowili w czynie społecznym parafianie. Poświęcenie odnowionej świątyni odbyło się 11 stycznia 1992 roku, a dokonał go bp Jan Olszański, ordynariusz diecezji kamienieckiej.

Oddanie kościoła miało zasadniczy wpływ na odrodzenie się życia religijnego parafii. W dolnej części kościoła wyremontowano salki katechetyczne, wokół kościoła pobudowano parkan, a w 2007 roku rozpoczęto budowę domu parafialnego.

Słowo Polskie, zdjecia ks. Petro Furman, 26 listopada 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *