Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Trwa akcja zbiórki książek dla Polaków na Ukrainie

Trwa akcja zbiórki książek dla Polaków na Ukrainie

Od grudnia ubiegłego roku kieleckie Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód we współpracy z świętokrzyskimi bibliotekami i szkołami prowadzi akcję zbiórki książek pod hasłem: „Książka polska dla Polonii i Polaków na Ukrainie”.

Akcja jest inicjatywą dr Agnieszki Miernik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Zbiórka prowadzona jest bezterminowo. Do współpracy organizatorzy akcji zapraszają wszystkie osoby i instytucje chcące przekazać książki dla rodaków, mieszkających na Ukrainie.

Naszymi partnerami ze Wschodu są tradycyjnie już: Ukraińsko – Polskie Centrum Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego, Winnicki Kulturalno-Oświatowy Związek Polaków, Stowarzyszenie „Kresowiacy” w Winnicy.

Te organizacje zadeklarowały chęć przyjęcia książek, które następnie zostaną przekazane lokalnym bibliotekom i organizacjom skupiającym Polonię i Polaków na ukraińskim Podolu.
Główny cel zbiórki to promowanie Polski i nauki języka polskiego poprzez polskie środowiska na Ukrainie.

Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód jako lider projektu bezpłatnie odbiera i przewozi książki na Ukrainę własnym środkiem transportu.

Wszystkie osoby i instutucje chętne przekazać książki i podręczniki zapraszamy do kontaktu pod nr tel. +48796548507 oraz e-mail: [email protected]

W ostatnich dniach książki przekazali Szkoła filialna we Włoszczowicach oraz kieleckie stowarzyszenie Bezpieczny Dom.

Pani Anita Majkowska – prezes stowarzyszenia przekazała cały pakunek nowych książek i filmów, które dołączymy do naszej akcji wsparcia ukraińskich szkół i bibliotek.

A wszystko to na rzecz promocji nauczania języka polskiego na Ukrainie. Dodatkowo swoimi zbiorami podzielił się pan Jarek Armada.

Dary dzielnie dowozili także nieocenieni Wiola Kosmala i Łukasz Chlebny.

Wielkie dzięki Wam za to!

Krzysztof Kalita – prezes Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód, 05.03.16 r.

 


{morfeo 1129}

{youtube}{/youtube}