Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Tropem Żołnierzy Wyklętych w Nowogradzie-Wołyńskim

Tropem Żołnierzy Wyklętych w Nowogradzie-Wołyńskim

W tym roku Ukraina niestety oficjalnie nie brała udziału w biegu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych, który został zorganizowany już po raz piąty przez Fundację Wolność i Demokracja.

W roku ubiegłym uczniowie szkółki sobotnio – niedzielnej działającej przy Polskim Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym im. J. Lublińskiego oraz członkowie tej organizacji wzięli udział w IV edycji Biegu, zorganizowanej w Żytomierzu przez Zjednoczenie Szlachty Polskiej. Żeby nie przerywać dobrej tradycji postanowiono jednak, żeby bieg przeprowadzić w Nowogradzie-Wołyńskim, choć w znacznie mniejszym zakresie.

– Oczywiście zrobiliśmy to we własny sposób, tak jak umieliśmy. Ale najważniejsze jest to, iż same dzieci chciały wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Byłam zaskoczona, ponieważ w zimny dzień weekendowy zrezygnowali z dłuższego spania! Dziękuję moim kochanym uczniom za to, że rosną na patriotów – relacjonowała prezes organizacji Wiktoria Szewczenko.

Wszyscy chętni zebrali się na stadionie „Awangard”, pokonali pod polską flagą dystans biegu prawie dwa kilometry, zaśpiewali wspólnie Hymn Narodowy i wyruszyli do kawiarni „Fan Kava” gdzie obejrzeli kilka ciekawych filmów o Żołnierzach Wyklętych.

Uczestnicy akcji dziękują serdecznie organizacji społecznej „Samooborona”, a mianowicie Aleksandrowi Karmazinowu, Antonowi Wozniakowi, Agilowi Nasibowowi oraz Romanowi Stanowskiemu, którzy pilnowali naszego bezpieczeństwa, lekarzom Giennadijowi i Galinie Glazowym!

Słowo Polskie na podstawie informacji Wiktorii Szewczenko, 03.03.17 r.