Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Tradycje i współczesność ziemi przodków można było poznawać w ramach Zlotu „Orle Gniazdo” (uaktualnione)

Tradycje i współczesność ziemi przodków można było poznawać w ramach Zlotu „Orle Gniazdo” (uaktualnione)

11-20 lipca 2013 roku w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w BŁAŻEJEWKU koło Poznania odbył się IX Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo”, organizowany przez Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Jest to wspaniały projekt, który już od wielu lat łączy młodzież polskiego pochodzenia z całego świata. W tym roku w Zlocie uczestniczyło 76 osób z 15 krajów – Czech, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Niemiec, USA, Japonii, Bułgarii, Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji, Węgier, Białorusi i Ukrainy.

Celem Zlotu było bliższe poznanie Polski – kraju przodków, kontakt z polską kulturą i przyrodą, pogłębienie wiedzy historycznej o Polsce, propagowanie patriotyzmu, przygotowanie młodzieży do aktywnego działania na rzecz krzewienia polskości we własnym kraju zamieszkania, wymiana doświadczeń, integracja i rozwój kontaktów młodzieży z różnych krajów, przełamywanie stereotypów oraz aktywny wypoczynek.

Zlot zaczął się od uroczystego otwarcia, na którym uczestnicy krótko przedstawili się oraz opowiedzieli o swoim kraju zamieszkania. Otwarcie swoją obecnością zaszczycili goście honorowi: Jerzy Lechnerowski – Burmistrz Gminy Kórnik oraz dr Izabela Wyszowska – Prezes Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Zapowiadało się bardzo ciekawie!

–  Jeżeli ktoś mnie zapyta – „Co jest takiego na Zlocie, że chcesz tam wrócić za dwa lata?”, ja odpowiadam, że ludzie, atmosfera i najlepsze 10 dni w moim życiu. Zlot „Orle Gniazdo” to wspaniała możliwość odnaleźć przyjaciół z całego świata oraz poznania czegoś nowego – Daria, Ukraina.

Program IX Światowego Zlotu Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” był bardzo nasycony. Każdy uczestnik otrzymał możliwość realizowania swojego twórczego potencjału na ciekawych warsztatach, prowadzonych przez specjalistów w różnych dziedzinach: Grzegorz Chołuj (warsztaty teatralne), Roma Jakubowska (warsztaty taneczne), Paweł Łuczak (warsztaty muzyczne), Anna Kozłowska-Agacińska (warsztaty plastyczne), Anna Bentyn (warsztaty dla liderów młodzieżowego ruchu polonijnego). Oprócz tego młodzież mogli bliżej poznać historię kraju przodków podczas licznych wycieczek do Poznania, Gołuchowa, Russowa, Kalisza oraz Wielkopolskiego Parku Narodowego. Dzięki utalentowanym przewodnikom uczestnicy spędzili ten czas bardzo pożytecznie i dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy.

Oprócz warsztatów w programie znalazło się także dużo rozrywki: Turniej Tenisa Stołowego, bieg patrolowy, zajęcia sportowo-rekreacyjne, kolejka górska, kręgielnia, zwiedzanie Akwaparku, zajęcia z chodzenia na szczudłach, kursy żonglerskie, bębniarskie, pokaz gigantycznych baniek mydlanych. Bardzo ciekawą atrakcją było widowisko plenerowe pt. „SERCE DON JUANA” w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop”.

Bliżej zapoznać się z kulturą każdego kraju zamieszkania uczestników Zlotu z osobna można było na Wieczorze Narodowym, gdzie zabrzmiały ludowe piosenki z różnych krajów i wspaniała muzyka. Wszyscy wzięli udział w ciekawych konkursach zorganizowanych przez Przemysława Ogrodowczyka, odpowiadającego za program kulturalny.

– Jak myślę o Zlocie, to pierwsza myśl, która przychodzi mi do głowy, dotyczy luźnej atmosfery wśród młodzieży polonijnej… poza tym ci, którzy przyjeżdżają na spotkanie młodzieży w Błażejewku, są bardziej otwarci, niż  podczas swojego codziennego życia, gdyż chcą nawzajem lepiej się poznać. Gdy Zlot się skończył, to wszyscy chcieli zostać jeszcze i nie wyjeżdżać – podobnie jak ja. Osobiście chciałbym spędzać jeszcze więcej czasu ze zlotowiczami w Błażejewku. Teraz już po zlocie naprawdę tęsknie za wszystkimi – i za ośrodkiem i za zlotowiczami – Artur z Niemiec.

Swoje nowe umiejętności, zdobyte na warsztatach w Błażejewku, uczestnicy zaprezentowali na uroczystej ceremonii zakończenia IX Światowego Zlotu Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo”. Każda grupa z wielką odpowiedzialnością podeszła do tego zadania.

Zamknięcie Zlotu zaszczycili swoją obecności goście honorowi: Leszek Prokopowicz – Radca Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Wojciech Ziemniak, Poseł sejmu RP, Mieczysław Ferenc – Członek Zarządu Powiatu Poznańskiego, Maciej Marciniak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kórniku, Ksiądz Wiesław Wójcik – Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, dr Izabela Wyszowska, prezes Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz władze i członkowie Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

– Najbardziej mi się spodobała międzynarodowa polonijna drużyna z 16 państw. I chociaż wszyscy byliśmy z różnych krajów, o różnych tradycjach i obyczajach, to mówiliśmy w jednym języku – języku naszym polskich przodków. Program był bardzo bogaty. Prawie nie mieliśmy wolnego czasu, lecz to właśnie sprawiało, że było tak wspaniałe. Nie można było się nudzić. Bardzo chciał bym dołączyć do Zlotu za dwa lata, by ponownie spotkać tych wspaniałych kolegów oraz poznać nowych i jak najwięcej mówić po polsku – Paweł, Litwa.

W czasie pobytu w ośrodku młodzież zawsze mogła liczyć na sprawnych organizatorów i kadrę. Wielkie podziękowania należą się: Dariuszowi Łukaszewskiemu – dyrektorowi  Domu Polonii w Poznaniu, Danucie Krężlewskiej oraz Romanie Kurnatowskiej, która dbała o zdrowie zlotowiczów, Andrzejowi Harasimowiczu za zajęcia sportowe, Staszkowi Lobie za fajne zdjęcia ze Zlotu, naszym najlepszym pilotam, którzy opikowali się nami przez caly czas – Agnieszce Desce, Agacie Urbaniak, Darii Waszak, Annie Socie i Piotrowi Waraczewskiemu a także wszystkim z kadry, którzy uczynili ten Zlot tak niezapomnianym.

Ten projekt już od wielu lat zbiera polonijną młodzież z całego świata. Stwarza możliwość nawiązania nowych kontaktów  do współpracy międzynarodowej w przyszłości. Inną ważna możliwością, która zlot proponuje,  jest porównanie doświadczeń z działalności polonijnej w różnych krajach.

– Na zlocie było super. Poznałem dużo fajnych ludzi. Zlot był bardzo dobrze zorganizowany. Zdobyłem dużo ważnych kontaktów. W środowisku w którym byliśmy panowała świetna atmosfera – Adrian, Bułgaria

Każdy uczestnik po Zlocie wyruszył do domu z masą wspaniałych wrażeń oraz z nadzieją, że wróci tu za dwa lata. Organizatorom udało się stworzyć przyjazną atmosferę, w której każdy czuł się częścią całości o nazwie „Orle Gniazdo”.

Podobne projekty mają prawo na istnienie. Zebranie młodzieży polonijnej oraz polskiej z kresów by nauczyć ich polskich tradycji oraz zapoznać nawzajem – to bardzo dobry pomysł. Młodzież – to przyszłość! A „Orle Gniazdo” to wielka inwestycja w rozwój polskości za granica.

Jeszcze raz dziękujemy organizatorom za duży wysiłek, włożony w Zlot oraz za pragnienie działania na rzecz krzewienia kultury przodków i za pojednanie młodzieży polonijnej i polskiej. Mam nadzieje, że jeszcze nie raz spotkamy się w tym gronie!

Natalia Michajłowska

Zdjęcia z „Orlego Gniazda-2013″

{morfeo 371}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *