Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Tradycje chopinowskie w Winnicy

Tradycje chopinowskie w Winnicy

2 marca, dzień po 205. rocznicy urodzin wybitnego kompozytora, prawdziwego polskiego patrioty – Fryderyka Chopina, w Winnicy odbył się koncert pod tytułem „Taneczne motywy w twórczości Chopina”, w którym połączono grę na fortepianie najbardziej znanych jego utworów oraz polskie tańce ludowe – krakowiak, polonez, mazurek i inne, tańczone w Polsce a także – na Podolu w pierwszej połowie XIX wieku.

Impreza chopinowska, zorganizowana przez Winnickie Obwodowe Stowarzyszenie „Świetlica Polska” (prezes – Walery Istoszyn) odbyła się w Gimnazjum Kultury i Sztuki im. Leontowicza. Posłuchać muzyki Chopina w wykonaniu Wiktorii Adamowicz, Olega Rissowa, Walerego Futymskiego i innych przyszli uczniowie Gimnazjum, członkowie i prezesi polskich organizacji społecznych oraz inni wielbiciele talentu Chopina.

Podczas koncertu, który odbył się na dużej sali Gimnazjum Kultury można było także posłuchać poezji. Wiersz „Polonez” Marii Konopnickiej przeczytała studentka Uniwersytetu Medycznego Ulana Baraniak, „Fortepian” Wandy Chotomskiej recytował Mikołaj Czub. Kolejne wiersze na tematy muzyczne zabrzmiały w wykonaniu Wiktorii Białoszyckiej („Mazurek Chopina” autorstwa Władysława Broniewskiego) i innych. Na odmianę, wiersz Maksyma Rylskiego „Chopin” zabrzmiał w języku ukraińskim.

Przed każdym następnym punktem programu prowadząca imprezy Pani Helena Melnyczuk robiła krótkie wprowadzenie – opowiadała o historii powstania poloneza, mazurka i krakowiaka, wpływie ojca na twórczość młodego Chopina, wzbogacając ogólne wrażenie oraz wiedzę na temat historii dziewiętnastowiecznej Polski, zmagającej się z zaborami oraz walki Polaków o zachowanie własnej kultury tradycji i państwowości. Następnie uczniowie wydziału choreograficznego Gimnazjum w polskich strojach ludowych odtwarzały na scenie atmosferę polskich salonów końca XVIII – początku XIX wieku.
Koncert „Taneczne motywy w twórczości Chopina” trwał nieco ponad półtora godziny. Scena była udekorowana portretem muzyka oraz piórem w kałamarzu, symbolizującym „męki narodzin” arcydzieł muzyki klasycznej autorstwa Polaka, serce którego po śmierci spoczęło w kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie.

Jerzy Wójcicki, Nina Czub, 03.02.15 r.

 

{morfeo 764}

{morfeo 765}

{youtube}r7hxpKzGujc{/youtube}