Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Tradycje bożonarodzeniowe promują najmłodsi

Tradycje bożonarodzeniowe promują najmłodsi

20 grudnia dwie organizacje społeczne „Centrum Rozwoju i Kultury Polonia” oraz Stowarzyszenie „Kresowiacy” organizowały spotkanie wigiljno-opłatkowe dla swoich członków oraz dzieci, uczęszczających na zajęcia z polskiego. Salę szkolną dla tego celu udostępnił dyrektor Szkoły Nr 4 Serhij Zahorodnij, który też ma polskie pochodzenie i chętnie współorganizuje imprezy, promujące tradycje polskie i katolickie.

W imprezie, trwającej około godziny wzięło udział ponad 80 dzieci. Na początku kwartet, składający się z czterech nastolatków, wykonał piękne kolędy polskie i ukraińskie, pierwszoklasiści ze szkoły Nr 4 wykonali kilka kompozycji taneczno-wokalnych, wieńcząc je wspaniałym korowodem z udziałem Świętego Mikołaja.

Zespół „Kresowiaczki”, działający przy SP „Kresowiacy” zaśpiewał „A wczoraj z wieczora”, „Lulajże, Jezuniu” oraz „Chwała na wysokości Bogu”. Wszystkie piosenki zabrzmiały w dwóch językach – po polsku i ukraińsku w akompaniamencie fletów i innych instrumentów muzycznych.

Następnie jasełka z udziałem ponad piętnastu uczestników zaprezentowali młodsi członkowie CRKP „Polonia”. W roli Jezusa wystąpił prawdziwe żywe maleństwo, które przez cały czas kręciło się na kolanach u „Maryi” i próbowało odebrać jej mikrofon.

Zakończyła się impreza przełamaniem się opłatkami i wspólnym piciem kawy i herbaty z ciastkami. Najaktywniejszych członków obydwu organizacji społecznych odznaczono dyplomami i innymi nagrodami w podziękowaniu za pomoc przy realizowaniu różnych działań na rzecz krzewienia polskości na Podolu – sprzątaniu cmentarzy, organizowaniu uroczystości patriotycznych i innych.

Słowo Polskie, 20.12.15 r.