Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Test na znajomość języka polskiego

Test na znajomość języka polskiego

Obchody Dnia Języka Ojczystego większość ukraińskich instytucji państwowych przeniosła na piątek 20 lutego – dzień poprzedzający właściwą datę, kiedy cały świat odznaczą to święto. Ale poszczególne organizacje społeczne, zrzeszające swoich członków na podstawie przynależności do mniejszości
narodowych, postanowiły nie odstępować od tradycji i poświęcić więcej czasu dla obchodów Dnia języka swoich przodków w sobotę, faktycznie – dzień wolny od pracy.

Winnickie Stowarzyszenie Polonijne „Kresowiacy” przy współpracy z polonistką Ireną Torbus przygotowało z okazji tego święta ciekawy test z języka polskiego, do wzięcia udziału w którym zaprosiło nie tylko swoich członków ale także Polaków z innych organizacji. Spróbować własnych sił w podołaniu  zadań lingwistycznych zabrało się także kilku Ukraińców, uczęszczających na zajęcia z języka polskiego do Polskiej Szkoły im. Grocholskich.

W gabinecie polonistyki, dostosowanym do nauki piętnastu uczniów, tym razem zebrało się ich aż siedemnastu. Na początku Pani Irena wytłumaczyła zasady udzielania odpowiedzi,  a prezes SP „Kresowiacy” Jerzy Wójcicki opowiedział o tradycji świętowania Dnia Języka Ojczystego oraz o językach, które są na granicy wyginięcia, na przykład – języka białoruskiego. Uwadze zebranych gości przedstawiono ostatni spot reklamowy polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na którym pojawili się także uczniowie winnickiej szkoły im. Grocholskich.

Równo o 11.00 rozpoczęło się pisanie testu, przez następne 25 minut jego uczestnicy pochylali się nad kartkami, starając się popełnić jak najmniej błędów. W czasie  przerwy, kiedy Pani nauczycielka sprawdzała odpowiedzi, prezes organizacji odpowiedział na pytania dotyczące Karty Polaka, nauki w Polsce oraz legalizacji pobytu w tym kraju. Większość uczniów Szkoły im. Grocholskich, zarówno, jak i inni zebrani na sali planują w przyszłości związać swoją lub dzieci przyszłość z zachodnim sąsiadem Ukrainy. Niektórzy zamierzają w Polsce pracować, jeszcze inni – studiować, a ktoś pamięta jak babcia modliła się po polsku i chce odrodzić polskie tradycje we własnej rodzinie.

Sprawdzanie testów zajęło trochę więcej czasu, niż zaplanowano, ale w końcu wyłoniono trzech zwycięzców, którym przyznano nagrody w postaci książek w języku polskim. Okazało się, że najlepszy rezultat osiągnęła najstarsza uczestniczka  – Pani Raisa Protasiewicz. Otrzymała książkę „Cuda Polski” w bardzo oryginalnym wydaniu. Pozostałym uczestnikom wręczono honorowe dyplomy, potwierdzające udział w teście z języka polskiego, które w przyszłości mogą przydać się im podczas np.  ubiegania się o Kartę Polaka, lub podjęcia nauki na polskiej uczelni.

Po odczytaniu wyników testu każdy z obecnych na sali koniecznie chciał spojrzeć, jakie błędy popełnił, wszyscy zgromadzili się przy stole Pani Ireny, żeby wziąć do ręki swoją kartkę z naniesionymi poprawkami.

Sobotniej imprezie w Szkole im. Grocholskich towarzyszyła wesoła i rodzinna atmosfera, wszyscy jej uczestnicy poprosili o powtórkę testu przy następnej podobnej okazji.

Słowo Polskie, 22.02.15 r.

 

{morfeo 761}