Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Termin zmiany dokumentów statutowych ukraińskich NGO odroczono do 1 lipca 2017 r.

Termin zmiany dokumentów statutowych ukraińskich NGO odroczono do 1 lipca 2017 r.

Prezydent Petro Poroszenko na spotkaniu z przewodniczącą komitetu RN ds polityki celnej i podatkowej Niną Jużaninową oraz ministrem finansów Oleksandrem Danylukiem, które odbyło się 30 grudnia, podpisał projekt zmian do Kodeksu PodatnikaZgodnie z wymogami obowiązującego od 1 stycznia 2015 roku nowego ukraińskiego Kodeksu Podatnika wszystkie organizacje pozarządowe do 1 stycznia 2017 roku zobligowane były do wniesienia zmian do swojej dokumentacji statutowej, które pozwoliłyby jej uniknąć płacenia podatku dochodowego od osób prawnych.

W połowie 2016 roku zaledwie 20 proc. NGO’sów wprowadziło niezbędne zmiany do swoich statutów. Przed końcem 2016 roku, kiedy upływa termin, z tym zadaniem nie poradziła sobie większa połowa wszystkich organizacji społecznych na Ukrainie.

30 grudnia prezydent Petro Poroszenko podpisał uchwalone tydzień wcześniej poprawki do Kodeksu Podatnika (numer rejestracyjny 5368), dzięki którym termin zmiany dokumentów statutowych odroczono do 1 lipca 2017 roku. Warto zaznaczyć, że większość poprawek w ustawie dotyczyła polepszenia klimatu inwestycyjnego w państwie i zmian w systemie funkcjonowania tzw. „fizycznych osób przedsiębiorców”.

W tekście dokumentu w części „podatek od dochodu” czytamy: „[…] przedłużono z 1 stycznia 2017 r. do 1 lipca 2017 r. termin dostosowania przez organizacje niedochodowe dokumentów statutowych do wymogów Kodeksu Podatnika Ukrainy i złożenia ich kopii do organu kontrolującego”.

Zmiany do swoich statutów muszą wprowadzić także wszystkie zarejestrowane polskie organizacje społeczne na Ukrainie – zespoły artystyczne, stowarzyszenia, zjednoczenia sportowe, etc. W wypadku nie dostosowania się do wymogów ustawy po 1 lipca 2017 roku będą oni musieli płacić podatek dochodowy od osób prawnych.

Słowo Polskie, president.gov.ua, 31.12.16 r.