Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Teraz najlepszy czas na dialog ws trudnych pytań – Ukielski w Kijowie

Teraz najlepszy czas na dialog ws trudnych pytań – Ukielski w Kijowie

Źródło - www.memory.gov.ua4 listopada w Ukraińskim Centrum Kryzysowym przedstawiciele Polskiego i Ukraińskiego Instytutów Pamięci Narodowej przedstawili podsumowanie pierwszych po siedmiu latach przerwy spotkań historyków z obydwu stron, poświęconych trudnym pytaniom w polsko-ukraińskich stosunkach.

Forum historyków, składające się z 12 ekspertów (po 6 z każdej strony) dyskutowało i będzie nadal dyskutować ws wydarzeń w latach 1939-1947. Następne spotkanie poświęcone działalności polskiego i ukraińskiego podziemia na terenie II RP, jest zaplanowane na marzec następnego roku. W październiku 2016 r. polscy i ukraińscy historycy będą dyskutowali na temat Zbrodni Wołyńskiej w latach 1943-44.

– Pytań dla dyskusji uzbierało się bardzo dużo, bowiem przez długi czas nie prowadziliśmy dialogu na takim poziomie – podkreślił wiceprezes polskiego IPN Paweł Ukielski. – Dzisiaj wielu Polaków sympatyzuje ukraińskiemu narodowi, który walczy o swoje terytorium, dlatego wspólny dialog na temat trudnych pytań jest jak najbardziej na czasie. Bardziej sprzyjających warunków możemy więcej nie mieć w przyszłości – dodał.

Instrumentem dla porozumienia może być wyłącznie profesjonalny dialog historyków. Warto unikać apeli politycznych i powierzyć zbadanie naszych trudnych stosunków w przeszłości ekspertom z Polski i Ukrainy. Celem pracy Forum jest zapobieganie powtórzenia konfliktów w przyszłości. Do dyskusji chcemy dołączyć znacznie większą ilość historyków niż dwanaście ekspertów, wyznaczonych przez nasze placówki – powiedział prezes ukraińskiego Instytutu Narodowej Pamięci Wołodymyr Wiatrowicz.

Slowo Polskie, 08.11.15 r.

{youtube}lMRbtBzYFZk{/youtube}

 

Więcej na temat: Polsko-ukraiński dialog wkracza w aktywną fazę (lista historyków, którzy są członkami Forum)