Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » „Tchnienie” życia w Tywrowie po raz szósty

„Tchnienie” życia w Tywrowie po raz szósty

Tegoroczny katolicki festiwal „Tchnienie Życia” w Tywrowie (obw. winnicki) zebrał około 130 młodych katolików z Ukrainy oraz wolontariuszy z innych państw.

Hasło festiwalu, trwającego w dniach 21-26 lipca brzmiało „Moja mała niepodległość”. Jego uczestnicy rozważali nad znaczeniem słowa „swoboda”, rysowali witraże, ćwiczyli tańce, grę na bębnach a nawet – karate. Dużo czasu poświęcono na modlitwę, rozmowy z rówieśnikami i słuchanie Słowa Bożego.

Mieszkała młodzież w namiotach pod otwartym niebem na terenie kościoła pw. Św. Michała Archanioła. Sanktuarium w Tywrowie opiekują się Misjonarze Oblaci, którzy byli głównymi organizatorami festiwalu.

Codziennie młodzi pielgrzymi uczestniczyli w Mszy świętej, konferencji, pracy w grupach podczas warsztatów, adorowali Przenajświętszy Sakrament. Wieczorny program składał się z koncertu, „wesołego wieczoru”, lub – Drogi Krzyżowej w piątek.

W tym roku mamy na festiwalu wspaniałą pogodę! W ubiegłym przez cały czas padał deszcz – opowiada uczestnik z Hniewania, Wład Zieleniecki, który przyjeżdża do Tywrowa po raz czwarty.

25 lipca w Tywrowie odbyły się uroczystości odpustowe z udziałem Nuncjusza Apostolskiego na Ukrainie Edwarda Gullicsona. Kościół doczekał się ponownej konsekracji po zniszczeniu go przez komunistów i przekształceniu w fabrykę plastiku.

Sanktuarium w Tywrowie zawsze było popularnym pielgrzymkowym centrum. Przychodzili tu katolicy nie tylko z Podola, lecz także z Wołynia i Kijowa. Obraz Matki Boskiej Tywrowskiej słynął wieloma łaskami. Udekorowano go kosztownymi kamieniami na znak podziękowania za uzdrowienia – duszy i ciała. Obecny obraz jest XIX-wieczną kopią, oryginał zaginął w latach 30., kiedy bolszewicy urządzili w tywrowskim kościele magazyn zboża.

Słowo Polskie, na podstawie informacji credo-ua.org, 26.07.15 r.
 

Więcej na temat: Katolickie cudowne obrazy na Winnicczyźnie: przeszłość i teraźniejszość