Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Tatarzy krymscy oskarżyli Rosjan o ludobójstwo

Tatarzy krymscy oskarżyli Rosjan o ludobójstwo

Źródło - unian.uaPodczas Światowego Kongresu Tatarów krymskich, który odbył się 2 lipca w tureckiej Ankarze jego uczestnicy zaapelowali do światowej wspólnoty o przeprowadzenie śledztwa wobec wszystkich zbrodni popełnionych przez Rosję na półwyspie krymskim, zaczynając od pierwszej rosyjskiej okupacji półwyspu w 1783 roku.

– Światowy Kongres Tatarów krymskich i jego organizatorzy zwracają się do tych członków światowej wspólnoty, którzy szanują prawa człowieka, wierzą w sprawiedliwy sąd i demokrację z prośbą o pomoc w inicjowaniu śledztwa wobec wszystkich rosyjskich zbrodni wobec narodu krymskotatarskiego, zaczynając od 1783 roku do dnia dzisiejszego oraz uznania ich za ludobójstwo – zapisane jest w tekście listu, uchwalonego podczas kongresu.

Lider Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew podczas kongresu zaznaczył, że od momentu aneksji Krymu przez Rosję, półwysep zostawiło ponad 10 tys. jego rodaków.

Dżemilew oskarżył Rosję o celowe usuwanie rdzennej ludności półwyspu krymskiego poza jego granice i podziękował Ukrainie za pomoc w organizowaniu pobytu dla przesiedleńców.

Słowo Polskie, 03.08.15 r.