Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Targi w Kielcach z udziałem ukraińskiego biznesu

Targi w Kielcach z udziałem ukraińskiego biznesu

Tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Innowacji i Nowych Technologii INNO-TECH EXPO towarzyszyło oficjalne podpisanie przez przedstawicieli polskich i ukraińskich przedsiębiorstw porozumienia o współpracy na rzecz utworzenia Polonijnego Klastra Ekologicznego.

Do udziału w projekcie zgłosiło się ponad dwadzieścia przedsiębiorstw i organizacji, które związane są ze środowiskiem Polaków na Ukrainie i wiążą swe plany inwestycyjne z Polską. Wspólny mianownik inwestycji: ochrona środowiska.

Podczas czterodniowej wizyty w Polsce (14-17 października) goście z Ukrainy uczestniczyli w kilku przedsięwzięciach: konferencji „Ekoinnowacje w ochronie środowiska” organizowanej przez Świętokrzyskie Centrum Transferu Technologii, Międzynarodowych Targach Innowacji i Nowych Technologii INNO-TECH EXPO,

polsko – ukraińskim EkoForum pod hasłem „Polska – Ukraina: partnerstwo i inwestycje na rzecz ochrony środowiska”, wizycie studyjnej w Kieleckim Parku Technologicznym, wizycie w Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Starachowice” SA oraz wizytach w polskich przedsiębiorstwach z branży budowlanej i recyklingu odpadów w Krakowie.

 

 

15 października – Targi Kielce

W pierwszej części dnia uczestnicy projektu wzięli udział w konferencji pod hasłem „Ekoinnowacje w ochronie środowiska” organizowanej przez Świętokrzyskie Centrum Transferu Technologii.

Czas ten wykorzystano także do zwiedzania Międzynarodowych Targów Innowacji i Nowych Technologii INNO-TECH EXPO.

Warto dodać, iż gościem specjalnym Targów był Minister Spraw Zagranicznych RP Grzegorz Schetyna, którzy również odwiedził stoisko promocyjne SIEW.

Przedsiębiorcy z Ukrainy przyjechali z konkretnymi propozycjami i planami na inwestycje.

Zorganizowano dla nich spotkania z kontrahentami z Polski i zagranicy, którzy również uczestniczyli na Targach INNO-TECH Expo. Profesjonalną obsługę językową rozmów zapewnili tłumacze ze Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód.

Przez cały dzień trwania Targów Stowarzyszenie promowało innowacyjne polsko – ukraińskie projekty na specjalnie zorganizowanym stoisku.

Dzięki temu licznie odzwiedzający Targi mogli poznać nasze projekty i nawiązać współpracę. Promowaliśmy m.in. nasz tegoroczny projekt, w ramach którego otwarte zostanie Specjalistyczne Laboratorium Badań Naturalnych Minerałów w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym. Na ten cel również pozyskaliśmy środki z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej.

Kierownik laboratorium dr hab. Switlana Karwan przedstawiała zwiedzającym możliwości wykorzystania Saponitu – naturalnego minerału, który może być wykorzystywany m.in. w oczyszczaniu cieczy, kosmetologii, rolnictwie i in.

Drugą część dnia poświęcono spotkaniom z polskimi eskpertami podczas EkoForum pod hasłem „Polska – Ukraina: partnerstwo i inwestycje na rzecz ochrony środowiska”.

EkoForum otworzyli kolejno: Bożena Staniak – Wiceprezes Zarządu Dyrektor Ekonomiczny Targów Kielce SA, Krzysztof Kalita – prezes Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód, Stepan Lypkań – Wiceprezes Winnickiej Izby Przemysłowo – Handlowej oraz Anna Ciołak – Dyrektor Wydziału Konferencji Targów Kielce SA.

Profesjonalne tłumaczenie symultaniczne i konsekutywne podczas konferencji „Ekoinnowacje…” oraz EkoForum zapewnił dr Piotr Kuspys.

Podsumowaniem EkoForum było podpisanie porozumienia na rzecz utworzenia Polonijnego Klastra Ekologicznego.

List intencyjny podpisali przedstawiciele polskich i ukraińskich przedsiębiorstw i organizacji.

Polonijny Klaster Ekologiczny ma być platformą współpracy wzajemnie powiązanych firm, uczelni wyższych, jednostek naukowych oraz instytucji otoczenia biznesu funkcjonujących w sektorze ochrony środowiska lub inwestujących w tym kierunku w Polsce i na Ukrainie. Projekt ma na celu rozwój współpracy gospodarczej z Polską polonijnych przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu na Ukrainie.
Inicjatywę nawiązania bliższej współpracy gospodarczej podjęły działające w środowisku polonijnym przedsiębiorstwa, instytucje oraz organizacje pozarządowe, dla których Polska jest perspektywicznym kierunkiem dalszego rozwoju.

 

 

16 października – Kielecki Park Technologiczny

Następnego dnia ukraińska delegacja zagościła do Kieleckiego Parku Technologicznego. Zasady funkcjonowania Parku i możliwości współpracy przedstawiła Joanna Rudawska – kierownik Działu Projektów Rozwojowych.

Podczas wizyty goście mogli zobaczyć najnowsze inwestycje realizowane w Parku oraz uzyskali praktyczne informacje o tym, jakie perspektywy stoją przed ukraińskimi firmami, planującymi innowacyjną działalność w Polsce.

Kolejnym etapem misji była wizyta w Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Starachowice” SA oraz Fundacji Agencji Rozwoju Regionalnego.

Ofertę Strefy zaprezentował Zdzisław Kobierski – wiceprezes SSE „Starachowice” SA.

Po oficjalnej części wizyty uczestnicy spotkania rozmawiali o inwestycjach już nieformalnie – podczas obiadu.

Udany dzień zakończył wieczorny spacer po Kielcach.

 

17 października – Kraków

Wizytą w Krakowie – dawnej stolicy Polski zakończyła się misja gospodarcza.

Tego dnia na życzenie uczestników zorganizowano spotkanie z radcą prawnym dr Łukaszem Kozerą z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dodatkowo goście zobaczyli, jak realizuje się w Polsce inwestycje budowlane.

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, firmom i organizacjom, które współpracowały ze Stowarzyszeniem Integracja Europa – Wschód przy organizacji tego udanego wydarzenia!

 

 

O projekcie

W 2015 roku zostanie podpisane oficjalne porozumienie na rzecz utworzenia POLONIJNEGO KLASTRA EKOLOGICZNEGO, który będzie platformą współpracy wzajemnie powiązanych firm, uczelni wyższych, jednostek naukowych oraz instytucji otoczenia biznesu funkcjonujących w sektorze ochrony środowiska lub inwestujących w tym kierunku w Polsce i na Ukrainie.
Inicjatywę nawiązania bliższej współpracy gospodarczej podjęły działające w środowisku polonijnym przedsiębiorstwa, instytucje oraz organizacje pozarządowe, dla których Polska jest perspektywicznym kierunkiem dalszego rozwoju.

Zaproszenie do współpracy z zainteresowaniem przyjęły polskie firmy z branży recyklingu odpadów oraz instytucje otoczenia biznesu, w tym tak doświadczeni partnerzy jak Targi Kielce S.A. oraz strefy ekonomiczne i centra obsługi inwestora.

Nad prawidłową realizacją przedsięwzięcia czuwać będzie Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód, które podejmując się roli lidera projektu będzie „bramą” umożliwiającą środowiskom polonijnym na Ukrainie nawiązanie korzystnych relacji gospodarczych w Polsce.

Projekt ma na celu rozwój współpracy gospodarczej z Polską polonijnych przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu na Ukrainie. Przewidziano dla tej grupy (min. 15 jednostek) wsparcie poprzez organizację w 2015 r.:

1) Cyklu szkoleń i doradztwa połączonych z warsztatami biznesowymi nt.:

pozyskiwanie funduszy UE na krajowe i międzynarodowe inwestycje MŚP,

zasady tworzenia i funkcjonowania klastrów biznesowych,

uwarunkowania prawne inwestycji przedsiębiorstw w Polsce w zakresie ochrony środowiska,

zasady i formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce,

doradztwo prawne i rachunkowe dla firm zw. uwarunkowaniami realizacji inwestycji w Polsce;

2) Konferencji promujących Polskę podczas wizyt studyjnych na Ukrainie;
3) Międzynarodowego Forum Ekologicznego na Targach Kielce oraz misji gospodarczej w Polsce.

Liderem projektu jest Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód.

Partnerzy Stowarzyszenia, którzy wzięli udział w organizacji wizyty:

Targi Kielce SA,

Winnicka Izba Przemysłowo – Handlowa,

Chmielnicki Uniwersytet Narodowy,

Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” SA,

Kielecki Park Technologiczny,

Fundacja Odzyskaj Środowisko,

Urząd Miasta Kielce,

Starostwo Powiatowe w Bełchatowie,

Kancelaria Prawno – Projektowa LEX SUPERIOR w Ostrowcu Świętokrzyskim,

MB Recycling Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami sp.k. w Kielcach,

Ukraińsko – Polskie Centrum Integracji Europejskiej w Chmielnickim.

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2015.

Krzysztof Kalita, 20.10.15 r.


{morfeo 1008}

{youtube}{/youtube}