Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Taneczny festyn w Chmielnickim

Taneczny festyn w Chmielnickim

O polskiej kulturze – m. in. o kompozytorach i muzyce można było dowiedzieć się na festynie mniejszości narodowych, który odbył się 8 czerwca w Chmielnickiej Bibliotece Obwodowej im. Szewczenki.

W ramach projektu „Ukraina – jedyna dla wszystkich” w stolicy obwodu chmielnickiego odbywają się ciekawe spotkania z przedstawicielami mniejszości narodowych, mieszkających na Podolu. Impreza, która odbyła się w środę, została poświęcona tańcom i muzyce. Dzieciaki, biorący udział w koloniach pt. „Przybuzka republika”, działających przy Miejskim Pałacu Młodzieży, poznali Polaków, mieszkających w dawnym Płoskirowie. Prezentację polskiej kultury i jej śladów na Prawobrzeżnej Ukrainie przygotował prezes Chmielnickiego Obwodowego ZPU Franciszek Miciński.

Uczestnicy festynu na szerokim ekranie zobaczyli film, poświęcony tradycjom tanecznym różnych narodów oraz dowiedzieli się, jak wyglądają polskie, żydowskie, gruzińskie, węgierskie oraz azerbejdżańskie tańce ludowe. Artyści ze szkoły tanecznej „Faiza” Diana Atanowa, Jelyzaweta Olech oraz Semenyszyna Alina prezentowały młodym widzom niezapomniane tańce ludowe Emiratów Arabskich, Iraku oraz Egiptu.

Taneczny festyn mniejszości narodowych mijał w wesołej i przyjaznej atmosferze. Opowieści o polskich tradycjach ludowych zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem także przez to, że we krwi wielu młodych Podolaków płynie polska krew.

Franciszek Miciński, Ministerstwo Kultury Ukrainy, 09.06.16 r.