Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Sztukę o współczesnej Ukrainie zaprezentowano w gdańskim Teatrze Wybrzeże

Sztukę o współczesnej Ukrainie zaprezentowano w gdańskim Teatrze Wybrzeże

Sztukę „Więzi”, która powstała na podstawie dzienników i relacji ukraińskiej scenarzystki i performerki Oleny Apczel w jej własnej reżyserii, wystawi Teatr Wybrzeże w Gdańsku.

Sztuka pt. „Więzi” oparta jest na dziennikach Oleny Apczel, ukraińskiej reżyserki i performerki, która przed kilkoma laty była świadkiem dramatycznych, rewolucyjnych wydarzeń w Kijowie, Charkowie i innych miastach Ukrainy.

Reżyserka wyjaśniła, że kwestia politycznych podziałów w jej ojczyźnie nie jest jednak główną osią tematyczną spektaklu. „Zastanawiamy się, czym w ogóle jest porozumienie ludzi. Z politycznego poziomu przechodzimy więc w bardziej subtelny opis. W przedstawieniu próbujemy usiąść za jednym stołem i po prostu porozmawiać w sytuacji, gdzie trudno jest się dogadać, a porozumieć się trzeba. Taka zgoda jest możliwa, tylko wymaga wiele wysiłku i często pomaga w tym zwykła, ludzka miłość. Opowiadamy też o różnych punktach ukraińskiego spojrzenia na Polskę i na Zachód oraz na odwrót” – mówiła autorka sztuki.

Dramaturg Jarosław Murawski uważa, że sztuka „Więzi” będzie ważna dla polskiej publiczności. „Pomoże nam zrozumieć, że te wydarzenia na Ukrainie nie są tak proste, jak mogłoby się nam wydawać. To, że np. część tego państwa jest zajęta przez separatystów wcale nie oznacza, że wszyscy mieszkańcy tych stron Ukrainy są temu przeciwni. To jest bardzo skomplikowana sytuacja. Staramy się pokazać w spektaklu, jak różnorodny i bogaty kulturowo jest ten kraj, o czym w Polsce mało osób wie. I jak też niejednorodny jest ten kraj: to, co się dzieje we Lwowie, może być bowiem zupełnie czymś innym niż to, co ma miejsce np. w Charkowie czy Doniecku” – zaznaczył.

Polska prapremiera spektaklu odbędzie się 6 stycznia.

Walentyna Jusupowa na podstawie informacji https://dzieje.pl/, 6 stycznia 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code