Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Szkolne święto języka i kultury polskiej w Horodkówce

Szkolne święto języka i kultury polskiej w Horodkówce

Horodkówka (dawniej Miastkówka) to wieś na Krzyżopolszczyźnie z bogatą i pełną tajemnic historią. Mimo upływu czasu w Horodkówce przetrwały prawdziwe polskie rodziny, pielęgnujące polską kulturę, język i wiarę katolicką.

26 września 2013 roku w Horodkówce odbyło się szkolne święto języka i kultury polskiej, w którym uczestniczyli uczniowie miejscowej szkoły ogólnokształcącej, przy czym robili to z wielkim zainteresowaniem i pasją. Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością rodzina Bajdackich – jedna z najstarszych polskich rodzin w Horodkówce, oraz prezes i wiceprezes Krzyżopolskiej Rejonowej Organizacji Społecznej „Stowarzyszenie Polaków im. Wojciecha Darzyckiego” Wadym Stanowski i Witalij Leśny a także duchowieństwo.

Dzieci, które uczą się w Horodkówce języka polskiego recytowały wiersze polskich poetów, śpiewały znane polskie piosenki, brały udział w quizach i innych zabawach. Wszyscy obecni ze wzruszeniem podziwiali występ rodziny Bajdackich, która wykonała kilka staropolskich piosenek. Na imprezie wystąpił także szkolny zespół taneczny. A na zakończenie uczestnicy i goście święta obejrzeli film animowany o dziejach Polski.

Można śmiało powiedzieć, że w Horodkówce nie zgasł ogień polskiego ducha, odradza się kultura kraju przodków i coraz częściej na ulicy można usłyszeć język polski.

Wadym Stanowski, opracowanie Irena Rudnicka, bwp

 

Zdjęcia z występu w Horodkówce

{morfeo 430}

oraz wideo (pojawi się wkrótce)

{youtube}{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code