Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Szkolenie pt: „Wspieranie niezależnych mediów w Eurazji” w Polsce

Szkolenie pt: „Wspieranie niezależnych mediów w Eurazji” w Polsce

Przy wsparciu Fundacji Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej w okresie 9-22 sierpnia 2015 roku w Polsce odbyły się szkolenia pt. „Wsparcie niezależnych mediów w Eurazji”. W pierwszym etapie szkoleń udział wzięło pięcioro przedstawicieli organizacji pozarządowych z różnych krajów, a mianowicie – Ukrainy, Rosji, Białorusi i Gruzji. Ukrainę reprezentowała przedstawicielka obwodu żytomierskiego – Walentyna Szyszuk.

Program „Wspieranie niezależnych mediów w Eurazji” ma przede wszystkim ma celu ułatwienie pojednania i współpracy pomiędzy różnymi narodami w Europie Środkowej i Wschodniej.  Głównym jego zadaniem jest pomoc organizacjom, którzy przygotowują się do walki ze wszelkimi próbami kontroli państwa nad myślą i słowem. Ma on służyć organizacjom, dla których wolność słowa oznacza nie tylko wolność polityczną, ale również szansę porozumienia się z innymi krajami.

Szkolenie trwało przez dwa tygodni i w większości było poświęcone nabyciu umiejętności tworzenia stron internetowych przy pomocy programów Adobe Photoshop CC, Adobe Dreamweaver CC, Adobe Muse CC, Adobe Edge Reflow, Adobe Edge Animate. Podczas zajęć, ich uczestnicy otrzymywali bardzo cenną wiedzę, opanowywali umiejętności obsługi popularnych redaktorów graficznych. Więcej dowiedzieli się informacji o projektowaniu stron internetowych i zasad korzystania CSS.

Program „Wspierania niezależnych mediów w Eurazji” przewidywał:

– naukę tworzenia własnych strony internetowych, zawierających niezbędne elementy, w tym teksty i elementy graficzne;
– zdobycie wiedzy w dziedzinie projektowania własnych stron oraz ich uruchomienie w Internecie;
– naukę optymizowania wszystkich elementów graficznych, skutecznego umieszczania informacji.

Uczestnicy mieli okazję odwiedzić redakcję polskiego dziennika politycznego „Gazeta Wyborcza” w Warszawie oraz redakcję bezpłatnej miesięcznej gazety „Gazeta Południowa” we Wrocławiu. Podczas pobytu w Polsce zobaczyli, jak funkcjonują telewizja  „Biełsat TV” i „TVN”.

Goście z krajów b. ZSRS nie tylko nauczyli się podstawowych zasad pracy w redakcji lecz także zwiedzili najciekawsze miejsca Warszawy.

Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 27.08.15 r.