Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Szerokie możliwości studiowania w Polsce

Szerokie możliwości studiowania w Polsce

Zdjęcie pobrano z www.students.plProponujemy państwu zapoznać się z kilkunastoma różnymi ofertami edukacyjnymi na polskich uczelniach dla studentów z Ukrainy. W rankingu uczelni z całego świata, polskie są w ścisłej czołówce i proponują program edukacyjny taki sam, jak w innych krajach Unii Europejskiej. Studiowanie w Polsce umożliwia obywatelom Ukrainy uczestnictwo w wielu programach CEEPUS, Funduszy Stypendialnych i Szkoleniowych, Erasmus+.

Polska i Ukraina podpisały umowę o uznaniu dokumentów akademickich z obydwu stron oraz o akceptacji poziomów wykształcenia. Umowa ta przewiduje możliwość kontynuacji kształcenia jak Polaków na Ukrainie, tak i Ukraińców w Polsce.

Wśród propozycji edukacyjnych polskich uczelni ważne miejsce zajmuje program stypendialny Uniwersytetu Warszawskiego, który od roku 2001 oferuje 2-letni stypendium dla kandydatów z Rosji, Europy Wschodniej, Kaukazu, Azji środkowej oraz Ukrainy, tak zwane „Studia wschodnie”. W ciągu 13 lat swego istnienia przez ten program przewinęło się blisko 250 osób, którzy studiowali bezpłatnie i otrzymywali stypendium 1350 zł miesięcznie.

Inną ciekawą ofertą dla kandydatów z państw byłego Związku Radzieckiego jest stypendium im. Stanisława Grabskiego, ufundowane dla studentów, którzy mają polskie pochodzenie. Otrzymać stypendium może młodzież, która studiuje w Polsce na wydziałach ekonomicznych studiów I, II oraz III stopnia. Stypendium wynosi 1500 zł.

Zapomoga dla kandydatów na studia z państw Partnerstwa Wschodniego, którzy są na studiach doktoranckich z nauk humanistycznych, wynosi 1350 zł.

Bardzo ciekawą ofertę proponuje Fundusz Wyszehradzki – wsparcie finansowe w trakcie studiów oraz badań naukowych dla studentów z państw Partnerstwa Wschodniego i w ciągu 1-4 semestrów. Osoba, która weźmie udział w programie może liczyć na wsparcie finansowe rzędu 2500 Euro.

Katolicki Uniwersytet w Lublinie jest wspierany przez Stypendium Jana Pawła II dla studentów na studiach I, II i III stopnia.

Finansowe zapomogi dla własnych studentów niektórych kierunków oferuje także Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Studenci z Ukrainy mogą studiować tutaj bezpłatnie i otrzymywać 1000 zł miesięcznie. W programie mogą uczestniczyć także osoby, które nie mają Karty Polaka.

Ukraińcy mogą także ubiegać się o stypendium im. Stefana Banacha – 1350 zł miesięcznie, a już po pierwszym roku nauczania  mogą również uczestniczyć w programu wymiany studentów Erasmus.

Ważne miejsce wśród najlepszych programów oferowanych przez polskie uczelnie zajmują: stypendium im. Lane Kirklanda, stypendium im. Krzysztofa Skubiszewskiego, Fundusz Królowej Jadwigi, „Gaude Polonia” oraz stypendium Funduszu Muzeum Historii Polski.

Polska także zorganizowała wiele programów dla przyszłych studentów w postaci różnych obozów edukacyjnych – Study Tours to Poland (STP), Wschodnia Szkoła Zimowa, Wschodnia Szkoła Letnia, Szkoła kultury polskiej i języka dla cudzoziemców.

Zachodni sąsiad Ukrainy jest otwarty na wszystkich chętnych dążących do pobierania edukacji na wysokim poziomie i serdecznie zaprasza do korzystania z wyżej wspomnianych ofert.

Ania Szłapak, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code