Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Szef wyższej izby polskiego parlamentu spotkał się z ukraińskim kolegą

Szef wyższej izby polskiego parlamentu spotkał się z ukraińskim kolegą

Na zdjęciu marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij. Fot.: Michał JózefaciukMarszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Andrijem Parubijem, który przyjechał do Polski na VIII sesję Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy.

Marszałek zapewnił, że Polska wspiera i będzie wspierała unijne aspiracje Ukrainy a trójstronna współpraca  parlamentów pozytywnie wpływa na zacieśnianie współpracy bilateralnej. Karczewski mówił, że we współpracy międzynarodowej coraz większą rolę odgrywa dyplomacja parlamentarna.

Karczewski mówił, że w kontekście okupacji Krymu i nieprzestrzegania porozumień mińskich przez Rosję, że Polska będzie zabiegać o podtrzymanie międzynarodowych  sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Podkreślił, że kraje unijne mają różne zdania w tej kwestii, ale stanowisko Polski jest niezmienne.

Przewodniczący Parubii podziękował Polsce za wspieranie Ukrainy. Dodał, że jest ono bardzo ważne dla Ukrainy i odczuwalne przez ostatnie lata. Wyraził zadowolenie, że nieporozumienia między Polską a Ukrainą na tle historycznym zostały wyeliminowane z codziennych kontaktów. Podkreślił, że ogromna była w tym rola obu parlamentów. Zapewnił, że Ukraina swoją przyszłość widzi we wspólnej Europie razem z Polską. Podkreślił, że  Ukraina jest za zacieśnianiem kontaktów regionalnych i potrzebuje sukcesów po to, by obywatele wiedzieli dokąd prowadzi ta droga.

Politycy rozmawiali także o mniejszości polskiej na Ukrainie i ukraińskiej w Polsce. Przewodniczący Rady Najwyższej powiedział, że mniejszość ukraińska w Polsce ma problemy z uzyskaniem funduszy przeznaczonych dla mniejszości narodowych. Marszałek podkreślił, że obecnie Polsce zależy bardzo na ukończeniu budowy Domu Polskiego we Lwowie. Obiecał, że  zainteresuje się budową domu dla Ukraińców w Przemyślu.

Słowo Polskie, dzieje.pl, 31.03.17 r.