Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Szef władz miejskich Winnicy odpowiedział Putinowi na zarzuty wobec postawienia pomnika Petlury

Szef władz miejskich Winnicy odpowiedział Putinowi na zarzuty wobec postawienia pomnika Petlury

– Dowiedziałem się dzisiaj o tym, że prezydent państwa-agresora, które toczy przeciwko Ukrainie wojnę hybrydową, Władimir Putin, burzliwie odreagował na fakt otwarcia w Winnicy pomnika Naczelnego Atamana Armii URL Symona Petlury. Nasz naród sto lat temu bardzo ciężko walczył o niepodległość i niestety wówczas nie zdołał jej utrzymać. Lecz my musimy znać swoją historię i nie powtarzać jej błędów. Tym bardziej teraz, kiedy to same państwo walczy z nami na ukraińskim wschodzie. Rosyjskiej władzy nie trzeba wskazywać ukraińskim miastom i hromadom, jak czcić swoich bohaterów – napisał Sergij Morgunow w sieci FB.

Właśnie w tym celu, jak zaznacza burmistrz Winnicy,  w stolicy Podola powstanie muzeum „Winnica – tymczasowa stolica URL”.

19 października Putin podczas posiedzenia klubu „Wałdaj” pozwolił sobie na replikę dotyczącą odsłonięcia w Winnicy pomnika Petlurze – „człowieka o poglądach nazistowskich i antysemicie”, jak napisał. Tezy te wielokrotnie były powielane przez bolszewicką propagandę po upadku URL. De facto Petlura utrzymywał bliskie więzi z żydowskim otoczeniem, przez co niektórzy nawet nazywali go „żydowskim tatą”. Ciekawostką jest to, że jednym z resortów młodej Ukraińskiej Republiki było Ministerstwo Spraw Żydowskich, na czele którego stali Mojżesz Zilberfarb, Wulf Łacki oraz Abram Rewucki.

Słowo Polskie 22.10.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code