Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Szef polskiej dyplomacji spotkał się z premierem Hrojsmanem

Szef polskiej dyplomacji spotkał się z premierem Hrojsmanem

O współpracy dwustronnej i regionalnej, wzajemnych relacjach Polski i Ukrainy oraz możliwościach współpracy z krajami Grupy Wyszehradzkiej rozmawiał 13 września w Kijowie minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.

– Minister Witold Waszczykowski potwierdził, że bez demokratycznej Ukrainy projekt zintegrowanej Europy nie jest możliwy do przeprowadzenia” – mówił. Jak podkreślił, Polska będzie działała na rzecz integralności terytorialnej Ukrainy w związku z konfliktem ukraińsko-rosyjskim. Minister oraz premier rozmawiali o tym, co zostało zapoczątkowane w czasie ostatniego spotkania w Krynicy. Format V4 plus Ukraina będzie kontynuowany”– oświadczył dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Dyrektor Sobczak nawiązał do zeszłotygodniowych rozmów przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Ukrainy na marginesie Forum Ekonomicznego w Krynicy. Polska przewodniczy V4. Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier wyrazili w Krynicy wsparcie dla dążeń integracyjnych Kijowa.

Na spotkaniu z Hrojsmanem Waszczykowski mówił o ponad milionie wydanych wiz Ukraińcom oraz o przyjęciu 30 tys. studentów z Ukrainy na polskie uczelnie. Jak podkreślił Sobczak, rozmowa dotyczyła także dialogu historycznego. Szef polskiego MSZ we wtorek w Kijowie rozmawiał także z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawłem Klimkinem.

W środę 14 września minister Waszczykowski spotyka się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką i szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ołeksandrem Turczynowem.

Słowo Polskie, PAP, msz.gov.pl, 14.09.16 r.