Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Szef polskiego rządu obiecała w Kijowie 100 mln Euro na odbudowę Donbasu i pomoc w rekonstrukcji elektrowni

Szef polskiego rządu obiecała w Kijowie 100 mln Euro na odbudowę Donbasu i pomoc w rekonstrukcji elektrowni

Ewa Kopacz i Ambasador RP Henryk Litwin uszanowali na Chreszczatyku pamięć Niebiańskiej Sotni. Foto: Krzysztof Berenda, RMF FM19 stycznia upłynął w Kijowie pod znakiem Orła Białego i biało-czerwonej flagi. Liczna polska delegacja na czele z pani premier Ewą Kopacz przeprowadziła w ukraińskiej stolicy szereg rozmów z szefem ukraińskiego rządu Jaceniukiem i ukraińskim prezydentem Poroszenką, dotyczących polsko-ukraińskiej współpracy i sytuacji na Donbasie.

Kopacz przyjechała do Kijowa nie tylko z obietnicami lecz także z prośbą – by Ukraina zniosła embarga na polskie towary, zwłaszcza produkcję rolnictwa.

Razem z pani premier na Ukrainę przybyło kilku ministrów i zastępców ministrów. Podczas wspólnych rozmów Polska zaoferowała pomoc w modernizacji ukraińskich elektrowni w celu dostosowania ich do spalania wszystkich rodzajów węgla kamiennego a nie tylko z Donbasu, stypendiach dla studentów z Ukrainy, udzielenia kredytu w rozmiarze 100 mln Euro w celu wsparcia małego i średniego biznesu na Ukrainie.

Z kolei Jaceniuk po spotkaniu z Kopacz podkreślił, że Europa mówi jednym głosem, wspierała i nadal będzie wspierać Ukrainę wobec agresji rosyjskiej. Ukraina walczy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale o pokój i bezpieczeństwo całej Europy – oświadczył premier Ukrainy.

Słowo Polskie, 20.01.15 r.