Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Szef kancelarii Prezydenta RP z wizytą w Żytomierzu

Szef kancelarii Prezydenta RP z wizytą w Żytomierzu

2 kwietnia 2017 szef administracji Prezydenta RP Adam Kwiatkowski z konsulem generalnym RP w Winnicy Tomaszem Olejniczakiem i towarzyszącymi mu osobami odwiedził bp. Jana Purwińskiego, niezwykle zasłużonego dla Kościoła i polskości kapłana-emeryta w Żytomierzu.

Bp Jan przez przez ponad dwadzieścia lat kierował diecezją żytomiersko-kijowską, jako pierwszy hierarcha po czasach sowieckich prześladowań. Jest Polakiem pochodzącym z Łotwy, który razem z kilkoma innymi księżmi przyjechał na Ukrainę w latach 70-tych, aby ratować Kościół i polskość w najtrudniejszych czasach. W spotkaniu uczestniczyli także: ks. kanonik Wiktor Makowski – proboszcz katedry żytomierskiej oraz Wiktoria Laskowska-Szczur – prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.

Na progu katedry żytomierskiej – niemego świadka bohaterskich losów wielu pokoleń Polaków –  pana ministra przywitał śpiew Zasłużonego dla Kultury Polskiej Zespołu Dziecięcego „Dzwoneczki”.

W rocznicę śmierci św Jana Pawła II, która przypadła właśnie w tym dniu pan minister Kwiatkowski wraz z Gośćmi złożyli przy pomniku świętego papieża-Polaka kwiaty i zapalili znicze. Podczas tej ceremonii zabrzmiała ulubiona pieśń Karola Wojtyły „Barka”. W imieniu Polaków Żytomierszczyzny pani Prezes Wiktoria Laskowska-Szczur złożyła panu ministrowi serdeczne słowa podziękowania za owocną wizytę.

ks. Jarosław Giżycki Tchr – Kapelan Polaków na Żytomierszczyźnie, 05.04.17 r.