Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Szef gabinetu prezydenta RP spotkał się we Lwowie z uczestnikami ATO polskiego pochodzenia

Szef gabinetu prezydenta RP spotkał się we Lwowie z uczestnikami ATO polskiego pochodzenia

Polska delegacja przy grobie Romana Sokacza w Zimnej Wodzie7 kwietnia Lwów odwiedzili szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Adam Kwiatkowski, dyrektor Biura do Spraw Kontaktu z Polakami za Granicą Kazimierz Kuberski oraz członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP Rafał Dzięciołowski.

Powitana na lotnisku lwowskim przez konsula generalnego RP we Lwowie Wiesława Mazura polska delegacja złożyła na cmentarzu w Zimnej Wodzie kwiaty i zapaliła znicze na grobie żołnierza polskiego pochodzenia Romana Sokacza, który poległ podczas walk z separatystami w strefie ATO.

Po wizycie na Cmentarzu Orląt i pod pomnikiem UHA, Adam Kwiatkowski wziął udział w uroczystej kolacji w restauracji „Kupoł”, w której uczesyniczyli także Polacy z obwodu lwowskiego, którzy walczyli w ATO oraz rodziny poległych.

Głównym powodem wizyty przedstawicieli najwyższych władz Polski do Lwowa były obchody 360. rocznicy Ślubów Lwowskich Króla Jana Kazimierza. Adam Kwiatkowski podkreślił, że: „Będziemy w najbliższych godzinach obchodzić ważny Jubileusz, ważną rocznicę – 360-lecie ślubów lwowskich Jana Kazimierza i stąd tutaj moja obecność jako reprezentanta Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. On skierował do wszystkich uczestników sobotniej mszy św. oficjalne posłanie. Będę miał zaszczyt go odczytać. To też jest moment, żeby spotkać się z rodakami, żeby porozmawiać z Polakami o ważnych kwestiach, które tutaj ich na co dzień dotykają. Będę rozmawiał z tymi, którzy kształcą najmłodszych. Będę w imieniu Pana Prezydenta miał zaszczyt odznaczyć Polaków, którzy wnieśli bardzo dużo w zachowanie polskości we Lwowie. Myślę, że to jest kolejny dowód na to, że relacje pomiędzy Ojczyzną – Polską – a Polakami mieszkającymi we Lwowie są dla Pana Prezydenta Andrzeja Dudy bardzo ważne, że poświęcamy wam dużo uwagi. I mam nadzieję, że to jest kolejny krok w kierunku budowania jeszcze lepszych relacji, i oby ta wizyta zaowocowała”.

Szef gabinetu prezydenta RP otrzymał w darze od Polaków, którzy walczyli w ATO wojskową kurtkę z biało-czerwoną naszywką. Adam Kwiatkowski chętnie ją przymierzył i pozował do zdjęcia razem z innymi uczestnikami kolacji.

Słowo Polskie, na podstawie tekstu Kostantego Czawagi (Kurier Galicyjski), zdjęcia: KG, 08.04.16 r.