Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Szczęśliwe „LATO Z POLSKĄ”

Szczęśliwe „LATO Z POLSKĄ”

W ramach programu „Lato z Polską” na zaproszenie Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Siedlcach i Urzędu miasta Siedlce w dniach  2 – 11 sierpnia br dzieci polskie z obwodu Żytomierskiego brały udział w koloniach.
W Siedlcach odpoczywało 30 dzieci z Żytomierza, Berdyczowa, Korostyszewa i Nowograda-Wołyńskiego. Program był bardzo nasycony: zwiedzanie zabytków Warszawy i jej główne turystyczne atrakcje, m. in. Pałac w Wilanowie, Łazienki, Centrum Nauki Kopernika, Muzeum Powstania Warszawskiego, dzieci odwiedziły miejsce urodzin wybitnego pisarza Henryka Sienkiewicza w Wole Okrzejskiej, poznali historyczne miasto Siedlce. Nie zabrakło i sportowych atrakcji. Korzystali z miejskich ośrodków sportu i rekreacji – Park Linowy oraz Kraina Przygód, a nawet pływali kajakami w Łochowie.
Dzieci z Ukrainy miały okazję spotkać się z prezydentem miasta Siedlce Wojciechem Kudelskim oraz jego zastępcą Jarosławem Głowackim, zaśpiewać razem piosenki „Czerwona Ruta” oraz znakomite „Hej, Sokoły” i podziękować gromkimi brawami organizatorom za radosne dni spędzone w Siedlcach.
Podczas wieczoru pożegnalnego młodzi Polacy z Ukrainy mieli spotkanie z prezesem Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Siedlcach Jerzym Myszkowskim a także z głównym organizatorem tych wakacji wiceprezesem Zarządu panem Jackiem Grabińskim. Pan Jacek Grabiński oprócz wielu upominków, które dzieci zabrały ze sobą jako pamiątki z pobytu, życzył im sukcesów w nauce języka polskiego i udanych wakacji, podkreślił znaczenie akcji „Lato z Polską” dla edukacji i związków uczuciowych młodzieży ze Wschodu z krajem ich przodków. Pan Jerzy Myszkowski, wzruszony pięknymi piosenkami w wykonaniu dzieci, zachęcał do nauki i przyjazdu młodzieży w następnym roku.
Młodzi goście z Ukrainy na zakończenie spotkania potwierdzili, że „zakochali się w Siedlcach”, a swoje wrażenia i pamiątki zawiozą do domów rodzinnych i swoich przyjaciół.
„Lato z Polską”, zainicjowane w 2009 roku przez pana Jacka Grabińskiego, cieszy się ogromnym powodzeniem. Dziesięciodniowe pobyty edukacyjne dla dzieci polskiego pochodzenia ze Wschodu w wieku 10-14 lat, które odwiedzają Polskę w okresie wakacyjnym mają na celu przybliżenie zarówno młodym rodakom, jak i ich opiekunom historię i kulturę Polski oraz zachęcić ich do nauczania języka polskiego. Przyjazdy do Polski są nagrodą za naukę języka polskiego w krajach zamieszkania, a poprawa umiejętności językowych, ćwiczona podczas zajęć integracyjnych z rówieśnikami przyczynia się również do zacieśniania więzi z ojczyzną dziadków.
W tym roku już po raz drugi akcja „Lato z Polską” odbyła się w Siedlcach, dzięki współpracy z władzami samorządowymi miasta, a wiele instytucji kultury włączyło się w atrakcyjne wypełnienie programu. Składamy szczere podziękowanie wszystkim instytucjom zaangażowanym we współpracę i organizacje poznawczych wycieczek. Szczególne podziękowania Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie wyraża  prezesowi Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Siedlcach Jerzemu Myszkowskiemu oraz  dyrektorowi Domu Polonii w Siedlcach Jackowi Grabińskiemu za życzliwość oraz wzorcową organizację kolonii „Lato z Polską”.

Jana Laskowska

{morfeo 170}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code