Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Sytuacja Polaków na Białorusi oraz budowa Domu Polskiego we Lwowie pod kontrolą sejmowej komisji

Sytuacja Polaków na Białorusi oraz budowa Domu Polskiego we Lwowie pod kontrolą sejmowej komisji

Źródło: http://studiuje.euW ciągu najbliższych miesięcy sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą zorganizuje wizytę posłów do Białorusi, którzy w maju pojadą do tego kraju, żeby zapoznać się z potrzebami Polaków, którzy tam mieszkają.

12 stycznia sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą na czele z posłem PiS Michałem Dworczykiem ustaliła plan prac na najbliższe pół roku.

„Komisja tradycyjnie raz na pół roku wyjeżdża, żeby zapoznać się z potrzebami naszych rodaków zagranicą, w poprzednim półroczu byliśmy na Ukrainie, teraz pojedziemy na Białoruś na zaproszenie pani prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys” – mówił Dworczyk.

Dworczyk poinformował także, że w najbliższym tygodniu pięciu członków komisji uda się do Wielkiej Brytanii na zaproszenie brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, żeby zapoznać się z sytuacją Polaków, mieszkających w tym kraju.

Dworczyk zaznaczył, że komisja zajmie się także organizacją wyjazdowego posiedzenia we Lwowie, związanego z budową Domu Polskiego, który ma być oddany do użytku w roku 2018 lub 2019.

Według posła część posiedzeń komisji będzie także dotyczyła spraw bieżących, w tym – „Zniszczenia pomnika pomordowanych Polaków w Hucie Pieniackiej, co się wydarzyło kilka dni temu” oraz polonijnej oświaty. Prezydent Andrzej Duda podpisał tego samego 12 stycznia ustawę dotyczącą uprawnień dla uczniów polskich szkół za granicą do ulgowych przejazdów w Polsce. Ulgi będą przysługiwać również nauczycielom uczącym języka polskiego lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim we wspomnianych szkołach polskich za granicą.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 13.01.17 r.