Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Sympozjum „Trzy rewolucje – portrety Ukrainy” w Warszawie

Sympozjum „Trzy rewolucje – portrety Ukrainy” w Warszawie

Źródło: http://fakty.ictv.ua„Trzy rewolucje” to międzynarodowy projekt badawczy poświęcony analizie ukraińskich manifestacji i protestów ostatnich trzech dekad: na Granicie, Pomarańczowej Rewolucji i Euromajdanu. Finałem projektu stało się dwudniowe sympozjum „Trzy rewolucje – portrety Ukrainy”, które odbywało się we wtorek i środę w Kolegium Europejskim Natolin w Warszawie.

Naiwne jest oczekiwanie, że Ukraina zmieni się w ciągu kilku lat, nie patrzmy na proces przemian w tym kraju przez polskie okulary – mówił PAP Paweł Kowal, podsumowując projekt, dotyczący ukraińskich zrywów z ostatnich trzech dekad.

Po Euromajdanie pojawiło się oczekiwanie, że Ukraina się zmieni w dwa, trzy lata. To jest jednak bardzo naiwne, trzeba się przygotować na długi proces – podkreślił Kowal. Jego zdaniem Polacy, „patrząc na Ukrainę przez polskie okulary”, spodziewali się szybkich reform, ale – jak zaznacza – nasze państwo nie borykało się z podziałem kraju.

Kowal bronił dorobku ukraińskiego zrywu z lat 2013-2014: „Wbrew temu, co się często mówi bardzo krytycznie, rezultat ostatniej rewolucji nie jest taki zły. Zaszło dużo zmian, które są nieodwracalne”. W jego ocenie prawdopodobne jest, że w najbliższych latach nie będzie już potrzeby wymiany elit politycznych w tym kraju w drodze protestów ulicznych, bo Ukraina wejdzie na ścieżkę transformacji w wyniku ewolucji, nie rewolucji.

Projekt badawczy „Trzy rewolucje” prowadzony przez Kolegium Europejskie w Natolinie był realizowany we współpracy z innymi ośrodkami naukowymi, wśród których są: Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Alberty, Uniwersytet Londyński, Akademia Kijowsko-Mohylańska, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Warszawski, Centrum Cercec EHSS w Paryżu.

Jego efektem jest m.in. archiwum historii mówionej, które zostanie udostępnione publicznie. Składają się na nie rozmowy z uczestnikami i liderami protestów na Ukrainie. Na potrzeby projektu odtajnione zostały także materiały dotyczące działań KGB w Polsce i w Ukrainie. Gromadzone są również archiwa prywatne uczestników wydarzeń.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, dzieje.pl, 02.03.17 r.