Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Symbole polskiego lotnictwa

Symbole polskiego lotnictwa

„Z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach” to tytuł projektu wystawienniczego zaprezentowanego Lwowianom na Politechnice Lwowskiej w ramach 7 PNFP „Pod Wysokim Zamkiem”.

W ramach wydarzenia można obejrzeć trzy wystawy. „Dawny Lwów lotniczy” to opowieść o polskich uczonych związanych z Politechniką Lwowską i ich wkładzie w rozwój polskiego lotnictwa. „Skrzydlaci kosynierzy” przybliża historię słynnego Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki i kontynuatorów tej spuścizny we współczesnym Wojsku Polskim. „Za wolność Waszą i Naszą” to przygotowana przez polsko-brytyjską organizację „307 Squadron Project” opowieść o lotnikach Dywizjonu 307 noszącego nazwę „Lwowskich Puchaczy” i więzach łączących ich z angielskim miastem Exeter, w którego herbie widnieją słowa „Semper Fidelis”.

Wystawy otworzył Konsul Generalny RP we Lwowie Rafał Wolski „Przegląd Najnowszych Polskich Filmów jest oznaczony lotnictwem. Prorektor Narodowego Uniwersytetu „Politechnika Lwowska” Roman Korż podziękował organizatorom za przygotowanie tej wystawy. „Ponad 100 lat temu na naszej uczelni działało lotnictwo. Ta wystawa skłania nas do ponownego rozważenia naszych historycznych korzeni i rozwijania nowych kierunków” – powiedział.

Warto pamiętać, że biało-czerwonej szachownicy, będącej do dziś symbolem lotnictwa polskiego użył po raz pierwszy Stanisław Stec, lwowianin, pilot i absolwent Politechniki Lwowskiej.

Słowo Polskie na podstawie informacji http://www.filmlwow.eu, 17 października 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code