Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Sylwestrowo z Nowym Rokiem!

Sylwestrowo z Nowym Rokiem!

Każdy naród obchodzi Święto Sylwestra na swój indywidualny sposób. Bawią się ludzie pod czas tego święta też różnie, po pierwsze z przyczyn różnic kulturowych, po drugie ze względu na kalendarze religijne.

Dla Polaków, mieszkających w Polsce, Sylwester kojarzy się z nocą przed rozpoczęciem Nowego Roku z 31 grudnia na 1 stycznia. Świętuje się wtedy koniec starego roku i początek nowego. To czas hucznych zabaw, bali, toastów, sztucznych ogni i petard. W kościele katolickim 31 stycznia wspominany jest papież Sylwester I. A Sylwester inaczej to wigilia Nowego Roku.

Istnieje wiele polskich obyczajów związanych z obchodzeniem Sylwestra.

– Ludzie spisują na kartce swoje stare problemy, a następnie palą je, co ma przynieść uwolnienie się od dotychczasowych kłopotów. Niektórzy piszą to o czym chcą zapomnieć i wrzucają do ognia.
– Polacy ubierają się w świąteczne ubrania, co ma doprowadzić w nowym roku do powodzenia w relacjach z  osobą płeć przeciwnej;
– Unikają w ostatni dzień roku sprzątania, w celu zapobiegnięcia wykurzenia z domu szczęścia;
– Nakręcają zegar i otwierają okna i drzwi po wybiciu północy. W ten sposób godnie witają nowy rok, a żegnają stary, a z nim wypraszają z domu wszelkie kłopoty i nieszczęścia.

Sylwester w Jeleniej Górze tradycyjnie najhuczniej obchodzony jest przed Miejskim Ratuszem. To miasto nie jest duże, ale bardzo lubi się bawić. Impreza zaczyna się o 20:00. O 22:00 zaczyna się świąteczny koncert, a o północy odbywają się pokazy sztucznych ogni, które trwają aż do 10 min.

W tym roku na Placu Ratuszowym Nowy Rok witał zespół „Poparzeni Kawą Trzy”. Zespół jest znany z utworów: „Okrutna, zła i podła”, „Byłaś dla mnie wszystkim”. Przed Poparzonymi i po nich wystąpi utalentowana DJ Camilla, ma na swoim koncie występy na najlepszych festiwalach muzyki klubowej i elektronicznej w tym Electro City.

Mamy nadzieje że rok 2017 przeniesie nam wiele sukcesów, radości i miłości, czego życzymy także wszystkim czytelnikom Słowa Polskiego! Sylwestrowo! Z Nowym Rokiem!

Mikołaj Bachur, Niemirów na Podolu – Jelenia Góra, 04.01.16 r.