Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Sybiracy z Warszawy nie zapominają o rodakach z Kamieńca Podolskiego

Sybiracy z Warszawy nie zapominają o rodakach z Kamieńca Podolskiego

W sierpniu prawie każdego roku 20-25-osobowa grupa młodzieży z Kamieniec-Podolskiego w ramach współpracy z Warszawskim Związkiem Sybiraków odwiedza Polskę. Ścisłe współdziałanie kresowej organizacji „Stowarzyszenie Polaków Kamieńca Podolskiego” z Rodakami w kraju trwa od 2007 roku, kiedy to odbyła się pierwsza podróż grupy młodzieży z miasta nad Smotryczem do Rembertowa (Warszawa) przy aktywnym udziale wice-prezesa oddziału Warszawskich Sybiraków, Henryka Majewskiego. Pan Henryk pochodzi z Podola i jest mocną oporą oraz aktywnie wspiera Polaków z Kamieńca.

Utworzyła się już pewna tradycja zapraszania młodzieży polskiego pochodzenia z pogranicznego miasta I Rzeczypospolitej do Polski.  Od czasu zawiązania współpracy, dzieci z podolskiego Kamieńca już trzy razy zwiedzili kraj prodzków.

W ramach tegorocznego pobytu, młodzi kresowiacy poznawali historię, tradycje i kulturę tego kraju. Pani prezes „Stowarzyszenia Polaków Kamieńca Podolskiego”, Helena Gałka, opowiada:

– Nasze wyjazdy do Polski mają przeważnie krajoznawczy charakter, dzięki ciekawym i dobrze przygotowanym wycieczkom możemy głębiej zrozumieć oraz poznać historyczne wydarzenia, zobaczyć na własne oczy te miejsca, gdzie one się odbywały. Dowiedzieliśmy się dużo na temat Powstania Warszawskiego oraz „Cudu nad Wisłą”. Henryk Majewski oraz inni „Sybiracy” pomogli nam poznać historyczne dziedzictwo Polski, za co młodzież z kresów jest im bardzo wdzięczna…

Uczestnicy wycieczki odwiedzili Akademię Obrony Narodowej, polski parlament,  zrobili pamiątkowe zdjęcia przy pomniku Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego.

Znalazł się także czas na wycieczkę po Krakowie, Weliczce a także modlitwę na słynnych polskich nekropoliach. W programie pobytu kresowej młodzieży w Polsce było  dużo  rozrywki – konkursy, koncerty oraz basen. Młodzież Kamieńca-Podolskiego jest bardzo wdzięczna wszystkim organizatorom z Polski za wspaniałe przyjęcie oraz gościnność dla Polaków z kresów.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code