Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Świętujemy razem – „Stoisko Wigilijne” w Żytomierzu

Świętujemy razem – „Stoisko Wigilijne” w Żytomierzu

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w dniu 23 grudnia br. w na placu Sergija Korolowa w Żytomierzu zostało zorganizowane „Stoisko Wigilijne”.

„Stoisko Wigilijne” w Żytomierzu zostało przygotowane przez Obwodową Organizację Społeczną „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu oraz Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Juliana Lublińskiego w Nowogrodzie Wołyńskim w ramach wsparcia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Dzięki tej inicjatywie, mieszkańcy i goście miasta, którzy odwiedzili kiermasz, mogli przeżyć niesamowity weekend, dotknąć polskich tradycji wigilijnych. Wszyscy chętni mogli zaśpiewać kolęd i dołączyć się do wspólnej zabawy przy świątecznym, niby z bajki budyneczku – Stoisku Wigilijnym nie zważając na zimno czy silny. Okazało się, że piękno polskich tradycji przyciąga nie tylko Polaków czy katolików ale wielu innych mieszkańców miasta.

Dziękujemy za przepiękne śpiewanie kolęd dzieciom szkółki sobotnio-niedzielnej im. Jadwigi Jakubowskiej z Nowogrodu Wołyńskiego. Dzięki ich aktywności i artystyczności, udało się trochę w ten zimny dzień, podnieść humor ludziom, zatrzymać się, zaśpiewać czy zatańczyć razem z nami głosząc dobrą nowinę.

Na naszym Stoisku, znalazło się miejsce także dla części duchowej. W dniu poprzedzającym Boże Narodzenie, postanowiliśmy na placu Korolowa przy „Stoisku Wigilijnym” też podzielić się opłatkiem ze wszystkimi chętnymi, życząc nawzajem wszystkiego najlepszego, mówiąc: „szczęścia, zdrowia, powodzenia, i nasze tak tradycyjne na żytomierszczyźnie: „daj Panie Boże za rok doczekać”.

W czasie śpiewania kolęd, częstowaliśmy wszystkich specjalnie upieczonymi pysznymi rogalami świętomarcińskimi z gorącą herbatką, kawą i czekoladą. Po wspólnym śpiewaniu kolęd, wspólnej zabawie, dzieleniu się opłatkiem, wszystkich zaprosiliśmy do degustacji tradycyjnej kuchni polskiej, m.in. żurku i kiełbasek na ognisku. Większość osób, którzy smakowali żurek, byli zaskoczeni jego smakiem.

Wiktoria Szewczenko przekazała dla punktu nauczania języka polskiego i historii Polski przy Studenckim Klubie Polskim w Żytomierzu pomoc metodyczną od IPNu oddział w Warszawie. A także – paczki świąteczne od harcerzy z ZHR w Ostrołęce dla członków naszej organizacji oraz kombatantów WP, za co jesteśmy niezmiernie im wdzięczni.

Bardzo się cieszę, że udało się nam zorganizować Spotkanie i Stoisko Wigilijne w ramach którego promowano polskie tradycje i polską kulturę w Żytomierzu. Mamy nadzieję, że to będzie początek dobrej tradycji – coroczne organizowanie  podobnej  akcji. Uśmiechy ludzi i dobre słowa w nasz adres, świadczą o tym, że im się  podobało to, co robiliśmy.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, życzymy wszystkim i w Polsce, i Ukrainie, aby wszędzie panował pokój, miłość i aby Bóg zawsze był obecny w naszych myślach sercach i działaniach.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu,
Wiktoria Szewczenko, Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. J. Lublińskiego w Nowogrodzie Wołyńskim, 28 grudnia 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code