Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Święto Objawienia Pańskiego w Winnicy z Trzema Królami, gwiazdą betlejemską i słodyczami

Święto Objawienia Pańskiego w Winnicy z Trzema Królami, gwiazdą betlejemską i słodyczami

Stolica Podola nie może pochwalić się, jak Kamieniec Podolski, czy dawny Płoskirów barwnymi procesjami na Święto Trzech Króli, zwanymi popularnie Orszakami Trzech Króli.

Natomiast w Winnicy od wielu lat istnieje tradycja organizowania 6 stycznia scenki bożonarodzeniowej z udziałem wszystkich tradycyjnych postaci jasełkowych w kościele kapucynów przy ulicy Sobornej.

W organizowanie uroczystości i jasełek  najwięcej angażują się członkowie wspólnot neokatechumenalnych, prowadzą zbiórkę pieniędzy na słodycze dla maluchów i licznie przybywają na tak zwaną „piatirkę” – Mszę dla dzieci o godzinie 17.00.

Okres bożonarodzeniowy to tradycyjnie wspaniały czas na wspólne kolędowanie. Pieśni ku czci nowo narodzonego Dzieciątka Jezus zaśpiewał dziecięcy chór parafialny przy akompaniamencie Piotra Hnatyszyna.

Tegoroczne święto Trzech Króli w parafii Matki Bożej Anielskiej obchodzono w klimatach bardzo rodzinnych. Wspólnota parafialna istotnie powiększyła się dzięki nowo narodzonym dzieciom, kościół rzymskokatolicki przyciąga nowych wiernych, w tym – osoby w średnim i starszym wieku.

Po Mszy o. Władysław poświęcił kadzidło i kredę oraz wytłumaczył po raz kolejny znaczenie liter K+M+B, pisanych na drzwiach wejściowych razem z datą bieżącego roku w domach katolickich. Najpopularniejszą ich interpretacją jest traktowanie go  jako skrótu od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), chociaż  na przykład święty Augustyn tłumaczył je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Można także usłyszeć, że to skrót imion trzech mędrców przekazanych przez legendę średniowieczną: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

6 stycznia na ulicach Winnicy nie było widać tradycyjnego Orszaku Trzech Króli, część parafian uczestniczyła w Wieczerzy Wigilijnej w domach swoich krewnych obrządku wschodniego.

Kiedy rzymscy katolicy, obchodzą święto Objawienia Pańskiego, bracia prawosławni świętują Boże Narodzenie. Dzieje się tak, ponieważ istnieją różne tradycje w obliczaniu terminów świąt. Gdy dzień się wydłuża, a noc się skraca, jest to symbolicznie odczytywane jako „zwycięstwo światła nad ciemnością”. W języku symboli „zwycięstwo światła” to wejście Boga do świata: Mesjasza, który sobą i przez swoją misję rozjaśni ciemności grzechu ludzi oczekujących na odkupienie.

Słowo Polskie, fot. Maksym Berezowski, 08.01.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code