Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Święto liturgiczne „Apostołki apostołów” św. Marii Magdaleny w kościele w Samczyńcach

Święto liturgiczne „Apostołki apostołów” św. Marii Magdaleny w kościele w Samczyńcach

– Z samego dzieciństwa chodziłem tutaj do kościoła – mówił Edward Melnyk. – Razem z rodzicami obchodziłyśmy każde święto. Chodziłem pieszo na mszę z Rajgrodu, który znajduje się około 10 km stąd. Dzisiaj przyjechaliśmy z okazji święta Marii Magdaleny, która jako pierwsza zobaczyła Jezusa.   

W sobotę 22 lipca odbyło się uroczyste nabożeństwo z okazji uroczystości ku czci św. Marii Magdaleny. Katolicy obchodzą tą święto z wielką radością. Maria Madalina kobieta, której jako pierwszej objawił się Chrystus Zmartwychwstały i która tę nowinę zaniosła apostołom. Na dzień święta wyznaczono 22 lipca, co było zatwierdzone decyzją Papieża. Według tej samej decyzji jest czczona Maria Magdalena tak samo, jak apostołowie. Św. Tomasz z Akwinu nazwał ją „apostołką apostołów”.

Mieszkańcy Samczyniec, sąsiednich miast, wsi oraz gości z Kijowa przygotowali uroczystość w lokalnej parafii. – Mieszkam w Kijowie – mówił Edward, – ale tutaj przyjeżdżam do rodziców, którzy mieszkają w Rajgrodzie. Od wczoraj przygotowywaliśmy kościół do uroczystości. Zapraszaliśmy gości oraz mieszkańców.

Parafianie modlili się i prosili o pokój na Ukrainie i całym świecie. Zespół muzyczny z Kijowa grał piękne polskie i ukraińskie piosenki religijne. W środku kościół ozdobiono na żółto-niebiesko oraz na czerwono-biało.
Głównym organizatorem przygotowania do święta była Antonina Melnyk (Ockiewicz).

Celebrował mszę świętą proboszcz parafii Wadym Pidkowa, ksiądz z Niemirowa w asyście o. Piotra Furmana z Tulczyna oraz prawosławnego duchowieństwa. Gośćmy święta byli starosta wsi Nowi Obichody Nina Bilyk oraz inni.

Po mszy na licznie zgromadzonych gości czekał pyszny poczęstunek.

Mikołaj Bachur, 25.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code