Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Świętej pamięci Pawła Antoniewskiego

Świętej pamięci Pawła Antoniewskiego

W marcu 2018 roku odszedł do domu Ojca Paweł Antoniewski – założyciel i wieloletni kierownik artystyczny słynnego zespołu wokalnego „Poleskie Sokoły”, Zasłużony dla Kultury Polskiej, wielki patriota i aktywny działacz środowiska polonijnego Ukrainy.

Antoniewski urodził się 11 stycznia 1943 roku w Żytomierzu. Podczas wieczorów artystycznych  zawsze opowiadał o swoim dzieciństwie i ciężkich latach powojennych, które hartowały jego nieordynarny charakter. W 1967 roku pan Paweł ukończył Liceum Muzyczne w Żytomierzu i został dyrygentem chórów. W roku 1971 ukończył Uniwersytet Kultury w Charkowie. Paweł Antoniewski był solistą teatrów operowych w Aszchabadzie i Swierdłowsku, solistą Filharmonii Żytomierskiej, laureatem licznych festiwali i konkursów.

Bardzo cenne jest osobiste zaangażowanie pana Pawła w odrodzenie i rozwój polskości na Ukrainie. W latach 90. Antoniewski  zainicjował powstanie znanego polskiego zespołu „Poleskie Sokoły” i przez wiele lat był jego kierownikiem. Z tym zespołem uczestniczył w licznych koncertach i festiwalach w Polsce i na Ukrainie. Przez wiele lat pan Paweł był członkiem zespołu kameralnego „Poleskie soliści” i wspólnie z panią Natalią Trawkiną (fortepian) i panem Mikołajem Nagirniakiem (baryton) występował przed publicznością w Polsce, Niemczech, Francji.

Zawdzięczamy mu także współudział  w powstaniu w roku 1999 Domu Polskiego w Żytomierzu.

Paweł Antoniewski był osobowością wielostronną. Oprócz muzyki jego pasją była poezja. Słowem poetyckim przekazywał on swoje radości i ból, wielką wiarę i miłość do swej historycznej ojczyzny Polski. W 2014 roku w Domu Polskim odbyła się prezentacja jego zbiorku poetyckiego „Wstaję ze słońcem” w języku ukraińskim. Pan Paweł recytował własne wiersze, które poświęcił swojej matce, ojczyźnie i jej bohaterom.

W ostatnie lata Antoniewski mieszkał koło Żytomierza. Poważny wiek i problemy zdrowotne nie pozwalały mu już być tak  aktywnym. Ale pan Paweł zawsze odpowiadał  na zaproszenia i uczestniczył w spotkaniach zorganizowanych dla Polonii w Żytomierzu.

Prosimy  Pana Boga o wieczny odpoczynek i spokój duszy śp. Pawła Antoniewskiego.

Dom Polski w Żytomierzu, 20.03.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code