Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Światowe Dni Młodzieży w Panamie z udziałem gości z Żytomierszczyzny

Światowe Dni Młodzieży w Panamie z udziałem gości z Żytomierszczyzny

W styczniu br. w Panamie odbyły się Światowe Dni Młodzieży – to już 34. Światowe Dni Młodzieży. Polska młodzież stanowiła największą grupę pielgrzymów z Europy, także kilka osobowa grupa przedstawiała Ukrainę.

W tym roku w Światowych Dniach Młodzieży z Ukrainy uczestniczyło 9 osób: dwóch księży – ks. Waldemar Pawelec z Dowbysza i ks. Wojtek Żółty z Werbowców, pielgrzymi i wolontariusze z Winnicy, Kijowa, Lwowa, Tarnopola.

Do Panamy przyjechało też ponad 200 polskich harcerzy, którzy przyjechali na zaproszenie prezydenta Panamy, który widział harcerskich ratowników w akcji przed trzema laty, w trakcie krakowskich ŚDM.

W ramach Światowym Dni Młodzieży odbyła się msza inauguracyjna, którą odprawił arcybiskup Panamy Jose Domingo Ulloa Mendieta na Cinta Costera. Wzięło w niej udział ok. 75 tysięcy wiernych z różnych krajów, ze 155 państw świata. Odbyło się spotkanie z Papieżem na Campo Santa Maria la Antigua, droga krzyżowa na Campo Santa Maria la Antigua, wieczorne czuwanie modlitewne na Campo San Juan Pablo II oraz świąteczna msza kończąca ŚDM na Campo San Juan Pablo II.

Prawie wszyscy uczestnicy byli pod wielkim  wrażeniem i mówili, że chociaż skończyły się Światowe Dni Młodzieży w Panamie, to owoce tego wydarzenia na długo pozostaną w ich sercach.

Bardzo ciepłymi i przyjemnymi wspomnieniami dzieli się ks. Waldemar Pawelec. – „Wszystko co robimy, powinno mieć cel. Tak i nasze spotkanie na Panamie zbliżyło nas do kluczowego momentu – Liturgii Świętej na czele z Papieżem Franciszkiem. Po naprawdę pięknym czasie sobotniego wieczoru Wigilii (czuwania), przyszedł czas na pozbieranie swoich myśli i przeżyć. W czasie pobytu w Panamie miałem nieprzewidywane spotkanie. Pani Agata Duda w Panamie! Spotkaliśmy się jako dobrzy znajomi i znów miałem okazję powiedzieć, że jeszcze nie nauczyłem się kręcić  na głowie – pozdrowienia od Pierwszej Damy Polski dla Dowbysza. Także miałem okazję spotkać się z Ukraińcami w Panamie. Czerwony barszcz  11 000 kilometrów od domu – było też niespodzianką” – mówi ks. Waldemar.

„Innym wymiarem ŚDM w Panamie i tzw. dni w diecezji było poznawanie różnych kultur w kontekście całego Kościoła. Jedno spojrzenie, śpiew i radość. To wszystko wystarczyło, by przeżyć ten czas. Mamy być budowniczymi mostów między ludźmi. Do tego zostaliśmy powołani. Panamski sposób przeżywania Mszy świętej jest wypełniony radością, entuzjazmem” – mówił biskup Piotr Turzyński z Polski.

Światowe Dni Młodzieży są inicjatywą Jana Pawła II, który – zanim jeszcze rozpoczął swój pontyfikat – znany był m.in. ze swego wielkiego zainteresowania sprawami młodych ludzi i umiał nawiązywać z nimi łatwy i bezpośredni kontakt. I jako zwykły kapłan w parafii, i jako biskup pomocniczy, a potem metropolita krakowski, i wreszcie jako Następca św. Piotra – Karol Wojtyła do końca życia potrafił zachować bliskie i serdeczne związki z młodzieżą, odwzajemniane zresztą na każdym kroku.

Walentyna Jusupowa, 14 lutego 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code