Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Św. Mikołaj, kolęda i opłatek w Polskim Stowarzyszeniu im. Romana D. Sanguszki w Sławucie

Św. Mikołaj, kolęda i opłatek w Polskim Stowarzyszeniu im. Romana D. Sanguszki w Sławucie

15 grudnia w Centrum Inicjatyw Społecznych przy Urzędzie Miasta Sławuta odbyło się spotkanie w gronie Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Romana Damiana Sanguszki.

Wszystkie spotkania na końcu roku są chyba najulubieńszym i najbardziej oczekiwanym czasem nie tylko dla dorosłych, ale i dla – przede wszystkim -najmłodszych dzieci. Bo każdy z nich wie, że pod koniec roku napewno otrzyma ciekawe i słodkie prezenty. I tak się stało w roku obecnym.

Świąteczne prezenty dla dzieci z naszego Stowarzyszenia zebrali i przygotowali: Dyrekcja, nauczycieli i uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej No.1 im. ks. Jana  Twardowskiego w Rzeszowie pod kierownictwem Pani Dyrektor Anny Czyrek, a przywieżli je nam Gildia Milośników Nauki z Rzeszowa, Prezesem Pan Dariusz Żięba.

Rozpoczęło się świętowanie od krótkiej historii, opowiadającej nam o życiu i działaniu św. Mikołaja, biskupa miasta Miry (obecnie Demre – starożytne miasto we wschodniej Licji, w południowo-zachodniej części współczesnej Turcji), opiekuna biednych i potrzebujących. Święty, któremu zostały poświęcone tysięcy kościołów, słynący z wielu cudów, znany z mnóstwa legend i służący przez wieki przykładem w kulturze chrześcijańskiej.

Po czym, Pani animator Irena Złobin przedstawiła nam – wszystkim obecnym – workshop z robienia świątecznych ekozabawek, wykorzystując wyłącznie naturalne materiały, a Paweł Gorbaczewski – jeden z najmłodszych – pokazał jak z białego, zwykłego papieru można samemu zrobić własnoręczne wspaniałe gwiazdki, ozdoby na choinkę, oraz na szopkę.

I tak w czasie warsztatów świątecznych podeszliśmy do tematu ostatniego w roku i jednego z najpiękniejszych – święta Bożego Narodzenia. Po krótkim komentarzu, opowiadającym nam historię biblijną o narodzeniu Syna Bożego w Betlejemskiej stajni i o tradycji obchodzenia tego wielkiego święta w naszych domach, w polskich rodzinach, o znaczeniu tego święta, które łączy całą rodzinę przy wspólnym stole w ciepłej atmosferze radości, miłości i wdzięcznośći – zabrzmiały kolędy.

Pani Wiktoria Pachomowa, która jest dyplomowanym specjalistą od muzyki liturgicznej, zagrała nam zebranym a my wspólnie zaśpiewaliśmy, nasze ulubione polskie kolędy… ( „Wśród nocnej ciszy”, „A wczora z wieczora”, „Mizerna, cicha” etc.)

Warto zauważyć, że to wszystko stało możliwe dzięki pomocy przyjaciół Stowarzyszenia z miasta Rzeszów i szczerze podziękować za instrument muzyczny – syntezator typu Yamaha MX-49: Panu Tadeuszowi Buremu (który ten instrument nam znalazł), Panu Adamowi Śliwińskiemu z Gliwic, który specjalnie dla nas ufundował ł go w sklepie „Klawisze.pl”(co w swojej kolejności opłacił przesyłkę) i Panu Dariuszowi Ziębe – za dostarczanie tego instrumentu nam na Ukrainę.

Po kolędowaniu, Panie Helena Bondar i Maryna Gorbaczewska przygotowali pieczywa w kształcie aniołów, choinek, gwiazdek i pomogli je dzieciom rozmalować, oraz upiększyć kremem do ciastek i innymi posypkami.

Nastąpiła długo oczekiwana przez dzieci część naszego świętowania: wręczenie mikołajkowych i bożenarodzeniowych  prezentów, które jak już było wspomniano, zostali nam przekazane przez naszych Rodaków i dobrodziejów z Polski. Razem z prezentami – a to są książki, zeszyty, zabawki, długopisy, kredki, puzzle, słodycze, czekolady i wiele wiele innych ciekawostek – dzieci otrzymały podziękowania za czynny i aktywny udział w życiu Stowarzyszenia na rzecz rozbudowy i podtrzymywania polskośći w naszych domach.

Pod koniec warsztatów świątecznych, jak zawsze za dawnym zwyczajem, był opłatek. Dzieląc się którym, życzyli sobie na wzajem wszystkiego najlepszego i najwięcej potrzebnych łask Bożych. Po czym wszyscy zebrali się przy stole świątecznym, na którym cukierki  i inne słodyczy rozeszli się z szybkością mgnienia oka…

Dzięki wspólnej pracy naszego Stowarzyszenia im. Romana Damiana Sanguszki i naszych przyjaciół z Polski, którzy nas zawsze wspierają i podtrzymują, mogliśmy razem dzielić śię tą radością święta.

Z okazji nadchodzącego świątecznego okresu Bożego Narodzenia pragniemy przywitać wszystkich Polaków na całym świecie, przemawiając jednym głosem: „Witamy z Bożym Narodzeniem i życzymy szczęśliwego Nowego Roku!”

Paweł Bondar, prezes Polskiego Stowarzyszenia K.-O. im. Romana D. Sanguszki, Sławuta, 20 grudnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code