Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Studenci z Ukrainy i Turcji w Jeleniej Górze w ramach programu ERASMUS

Studenci z Ukrainy i Turcji w Jeleniej Górze w ramach programu ERASMUS

Po raz kolejny do Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej przyjeżdżali studenci z innych krajów w ramach programu ERASMUS. I jak zawsze przyjechała nowa grupa z Turcji oraz jedna dziewczyna z Ukrainy. W sobotę 18 lutego mieli okazje pojechać do Karpacza zobaczyć miasto oraz poznać nieznane Tajemnice Karkonoskie. Dla każdego z nich Polska jest nowym krajem i teraz jak mówią sami studenci, byli bardzo zachwyceni.

Każdy z członków grupy wybrał Polskę, żeby poznać ją lepiej. Żeby nauczyć języka polskiego i znaleźć nowych przyjaciół. Każdy z nich też przywiózł swoją własną historie życia. Dziewczyna z Ukrainy Diana Zozula, przyjechała z Winnicy. Kiedy opowiada, to się zachwyca i zaprasza Polaków na gościny. – Winnica jest pięknym miejscem dla studentów i turystów. Mamy tam piękną fontannę, którą wybudował obecny prezydent Petro Poroszeko. Przez taki pomysł naprawdę wzrosła ilość turystów. Jestem studentką na Uniwersytecie im. Kociubińskiego, uczę się tam angielskiego. Lubię podróżować i poznawać rożne kultury. Mam zamiar nauczyć się pięciu języków.

KPSW jest łączem różnych kultur i tu jest naprawdę niesamowicie. Studenci od wielu lat przyjeżdżają do Jeleniej Góry w ramach programu ERASMUS i korzystają ze wsparcia władz Uczelni i oczywiście koordynatorki projektu Kamili Biniek.

Ciekawie jest poznawać nową kulturę. O swoim życiu opowiedzieli też młody student Furkan z Ankary i dziewczyna z pięknym Pinaż: „Jestem z Ankary. (Turcja). To piękne miasto, z wielką ilością galerii, jak u was tu w Polsce. Jestem studentem dziennikarstwa (Press/ Stream). Mają pasją jest literatura oraz twórczość filmowa. W Turcji piszę recenzje do nowych filmów. Lubie animacje filmową i w przyszłości tym chciał bym zajmować się.”

– Mam na imię Pinaż i jestem z małej wioski w Turcji. Uczę się na Uniwersytecie Pedagogicznym, uwielbiam bawić się z dziećmi, maluje i lubię poznawać nowych ludzi – powiedziała dziewczyna z Turcji.

Mikołaj Bachur, 23.02.17 r.