Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Study Tours to Poland” – żytomierzanie zdobywają wiedzę na temat opieki nad niepełnosprawnymi w Bielsko-Białej

„Study Tours to Poland” – żytomierzanie zdobywają wiedzę na temat opieki nad niepełnosprawnymi w Bielsko-Białej

Delegacja z żytomierskiego ośrodka Ukraińskiego Towarzystwa Osób Głuchych w dniach 29 lipca – 4 sierpnia 2013 roku uczestniczyła w projekcie „Study Tours to Poland”, finansowanym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Z Polesia do Bielsko-Białej wyruszyli przedstawiciele zakładów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych, specjalistycznych szkół i placówek opieki społecznej. W ramach takich krótkich wizyt w Polsce  mieszkańcy Ukrainy mają okazję by na przykładzie reformy opieki społecznej w tym kraju zobaczyć także, jak Polska poradziła sobie z przeszkodami na drodze do Unii Europejskiej w poszczególnych dziedzinach.

Podczas warsztatów w Bielsko-Białej ukraińscy specjaliści spotkali się z członkami Artystycznego Stowarzyszenia „Teatr Grodzki”, które zajmuje się socjalną oraz zawodową rehabilitacją osób niepełnosprawnych poprzez interaktywne zajęcia oraz inne nowoczesne sposoby komunikowania się. Wśród członków organizacji są także osoby niepełnosprawne.

Specjalne kursy podwyższenia kwalifikacji zawodowej dla osób, pracujących na co dzień z ludźmi, potrzebującymi stałej opieki, zostały przeprowadzone dla gości z Żytomierza przez pracowników specjalistycznego centrum „Laliki”. Mieszkańcy Polesia byli zachwyceni samą ideą utworzenia podobnego centrum – przykładu, jak można na praktyce szybko i skutecznie socjalizować osoby z wrodzonymi i nabytymi wadami.

Kursy zaczęły się z zajęć oraz treningów, poświęconych wczesnej diagnostyce autyzmu oraz sensorycznych odchyleń u osób niepełnosprawnych. Zajęcia prowadziła Rozeta Michnik, praktykująca psycholog, profesor, dyrektor „Domu Samopomocy” dla dzieci oraz osób dorosłych.

O tym, jak wykorzystać sztukę teatralną oraz interaktywne metody w pracy opowiadała Barbara Jędrysiek. O możliwości studiowania ukraińskich studentów na Wyższej Szkole Administracji w Bielsko-Białej goście z Ukrainy dowiedzieli się od Renaty Rosowskiej.
Dom Samopomocy „Podkowa” zaprosił uczestników warsztatów na zajęcia z wykorzystania w codziennej pracy trudo- oraz art- terapii. Pod nadzorem Grzegorza Gełtowskiego i Agnieszki Matuszak goście z Ukrainy uczyli jak na przykładzie kwilingu, papierowej plastyki i innych rodzajów rękodzieła zachęcać osoby niepełnosprawne do wykorzystania własnych umiejętności i odkrycia nowych talentów. Nabytą wiedzę żytomierzanie mogą wykorzystać we własnym środowisku, co może zapobiec marginalizowaniu osób z ograniczonymi możliwościami oraz ich lepszej integracji w ukraińskie społeczeństwo.

Podczas pobytu w Bielsko-Białej  znalazł się czas także i na wycieczki po okolicy. Żytomierzanie zwiedzili francusko-polskie przedsiębiorstwo, wśród zatrudnionych pracowników którego 8% – to osoby niepełnosprawne. Bardzo spodobała się gościom z Polesia także podróż na Żywieckie Beskidy, górę Żar, wycieczka po Parku Habsburgów oraz interaktywnym muzeum w fabryce piwa „Żywiec”.

Uczestnicy wyjazdu serdecznie dziękują organizatorom oraz kierownikom projektu z Bielsko-Białej, szczególnie Krzystofowi Katuniewiczu, wykładowcom, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego za niezapomniane wrażenia od udziału w projekcie „Study Tours to Poland” pod tytułem „Wiedza i doświadczenie – możliwość dla rozwoju”.

Alina Zielińska

Zdjęcia z wyjazdu żytomierzan do Bielsko-Białej

{morfeo 377}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code