Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Studentka z Winnicy w polskim radiu

Studentka z Winnicy w polskim radiu

– Bardzo mi się tutaj podoba – mówiła studentka z Winnicy o studiach w Polsce w radiu akademickim w Jelenie Górze. – Ludzie są bardzo otwarci. Jeśli będziesz potrzebować pomocy, to Polacy ci pomogą. Lubię tą uczelnie i program ERASMUS+, dzięki któremu tutaj przyjechałam – podkreśliła Diana Zozula.  

W Jeleniej Górze jak i w całej Polsce pojawia się coraz więcej Ukraińców. Większość przyjeżdża w poszukiwaniu pracy. Ale są też osoby, którzy wybrali studia na polskiej uczelni. Jedna z takich uczelni, na której studiują osoby z Ukrainy i nawet z Winnicy w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze. Jednym z tych nielicznych studentów jest Mikołaj Bachur, który współpracuje z redakcją „Słowa Polskiego”.

Mikołaj Bachur prowadzi swoją audycję na akademickiej rozgłośni „NaGłos”. Rozmawia o życiu zagranicznych studentów w Polsce. Jedną z zaproszonych gości na audycję „Talk Radio Show” była studentka Wydziały Humanistycznego na Uniwersytecie im. Kociubińskiego w Winnicy (kierunek Filologia Angielska) Diana Zozula. Dziewczyna jest uczestnikiem programu ERASMUS+ i wybrała tą polską uczelnie, bo jak sama mówi: „Zawsze o tym marzyłam!”.

Audycja „Talk Radio Show” jest prowadzona w języku angielskim, ponieważ w Jelenie Górze są też studenci z Hiszpanii, Turcji, Syrii oraz innych krajów, który biorą udział w audycjach.

Tym razem Diana Zozula, studentka z Winnicy, opowiadała o swoim kraju i o Polsce. Zafascynowana ludźmi i polską kulturą Diana podzieliła się swoim doświadczeniem życia w Polsce i na Ukrainie ze słuchaczami radia „NaGłos”.

Cześć Diana, skąd do nas przyjechałaś?

Diana Zozula: Cześć wszystkim, przyjechałam z jednego z najładniejszych miast Ukrainy z Winnicy. Chciałabym od razu się pochwalić naszą piękną fontanną. Znajduje się ona nad rzeką Południowy Bug. Jest ona drugim takiego rodzaju fontanną, podobnej do niej znajduję się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wielu ludzie przyjeżdżają z rożnych części świata żeby odwiedzić nasze miasto i tą fontannę. Miasto Winnica jest podobnym do Jeleniej Góry, też jest ładnym miastem, chociaż znacznie większym. Jelenia Góra nalicza około 90 tyś osób, a Winnica około 400 tys.

Jak ci się tutaj w Polsce podoba?

– Bardzo mi się podoba, to jest niesamowite przeżycie i wielkie doświadczenie być i studiować tutaj. Lubię Polaków.

Czy przyjazd do Polski był twoim marzeniem?

– Tak, zawsze marzyłam o tym, żeby przyjechać na studia do kraju Unii Europejskiej. Bo wiedziała, że to będzie niesamowite doświadczenie. I zawsze byłam ciekawa, jak takie programy działają. Jak ludzie mieszkają w Europie. Chciałam i marzyłam zobaczyć na to własne oczy, no i teraz moje marzenie się spełniło.

Całość rozmowy można usłyszeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=aWIAuJ5uORk

Radio NaGłos jest studencką, internetową rozgłośnią radiową, która została założona w październiku 2011 roku na Wydziale Humanistycznym (obecny Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych) Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze.

Emisja programu na żywo od poniedziałku do piątku w godzinach 16:30 – 20:00. Link do radia „NaGłos”: http://www.naglos.kpswjg.pl:8000/live.ogg

Audycja „Talk Radio Show” z Mikołajem Bachurem odbywa się co poniedziałku o godzinie 18:30.

Mikołaj Bachur, 19.04.17 r.