Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Studencki Klub Polski odkrywał Karpaty

Studencki Klub Polski odkrywał Karpaty

W sierpniu Studencki Klub Polski w Żytomierzu oraz Klub „Turystyka sportowa” zorganizowały wycieczkę turystyczną w góry Karpaty I kategorii trudności.

W ciągu 10 dni grupa przeszła ponad 160 km. Udział w wycieczce wzięło 13 osób z instruktorem Antonem Nikolajewym na czele, członkiem Studenckiego Klubu Polskiego.

W tym roku wycieczka górska przebiegała przez szczyty w obwodach Iwano-Frankiwskim, Zakarpatskim oraz pasmo górskie Karpat Ukraińskich.

Uczestnicy w czasie wyprawy wschodzili na najwyższy szczyt Ukrainy oraz mniejsze szczyty, m.in.: Makowycia, Petrasz, Welyka Rokyta, Mała Rokyta, Bukowinka, Kytiliwka, Dil, Kostrycz, Wuchaty Kamień, Pop Iwan, Howerla, Mała Howerla, Wielka Kozmeśka, Kukul, Mahura. Po drodze natrafiali górne rzeki: Bystrec, Prutenec oraz przepiękne jezioro Brabeneskul.

Nocując w namiotach nad brzegami rzek, młodzież obserwowała wschody i zachody słońca, słuchając rytmu górnych rzek, oglądając spokojne wody jezior, umywając się w czystych wodach górnych rzek. A wieczorami przy ognisku bawili się, grali na gitarze śpiewając polskich piosenek.

W ciągu dziesięciu dni, uczestnicy uczyli się podstaw bezpieczeństwa i zachowania w górach. Pod kierownictwem doświadczonego instruktora wzmacniali i rozwijali swoje umiejętności zachowania równowagi psychicznej i samodyscypliny. Ponadto, ze względu na to, że w tym roku przez długi czas obowiązywał zakaz wolnego poruszania się ze względu na kwarantannę, to dla młodzieży była to unikatowa możliwość aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu, bez żadnych ograniczeń (maseczek i t.d.).

Głównym celem działalności ruchu młodzieżowego „Turystyka sportowa”, działającym przy Klubie Polskim, przede wszystkim było zaszczepienie podstaw poprawnego wychowania: podwyższenie poziomu patriotyzmu młodzieży, kształtowanie osobowości człowieka przy uszanowaniu jego prawa do wolności i godności, umiejętność uwolnienia się od nałogów, kształtowanie potrzeby kontaktu z przyrodą, integracja polskiego środowiska młodzieżowego.

Bardzo dziękujemy za wsparcie i realizację projektu Studenckiemu Klubowi Polskiemu.

Projekt został objęty wsparciem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach wsparcia Polonii i Polaków za granicą przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Anton Nikołajew, kierownik grupy „Turystyka sportowa”, członek „Studenckiego Klubu Polskiego”, 15 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code