Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Studenci z Polski i Rosji robią „Krok do Ukrainy ” we Lwowie

Studenci z Polski i Rosji robią „Krok do Ukrainy ” we Lwowie

W głównym gmachu Uniwersytetu Narodowego „Lwowska Politechnika” odbyła się IX Międzynarodowa Szkoła Letnia Ukrainistyki „Krok do Ukrainy”, tradycyjnie zorganizowana przez Międzynarodowy Instytut Edukacji, Kultury i Związków z Diasporą.

W tym roku w Letniej Szkole uczestniczyli studenci z ośmiu różnych państw – z Polski, Czech, Chorwacji, Bułgarii, Rosji i Mołdowy. Po raz pierwszy w Szkole Letniej wzięli udział studenci z Turcji i Gruzji. Polacy i Rosjanie przyjechali tutaj po raz drugi. Organizatorzy wierzą, że za pośrednictwem bezpośrednich kontaktów uda się przekazać m.in., jaka naprawdę jest sytuacja na Ukrainie.

Jesteśmy przekonani – opowiada Irena Kluczkowska, dyrektor szkołу – że wkrótce język ukraiński stanie się znany na całym świecie. Ukraiński już teraz jest językiem międzynarodowym, przecież nim posługują się w prawie 50 państwach świata ci, którzy mają ukraińskie pochodzenie. Dziś naszym zadaniem jest popularyzacja języka ukraińskiego w innych środowiskach.

Uczestnicy Szkoły opowiadali o tym, dlaczego oni zdecydowali przyjechać na Ukrainę i uczyć się języka ukraińskiego w bardzo skomplikowany dla tego państwa czas. A najbardziej emocjonalny był występ Munawary Usenowej, dyrektorki Międzynarodowego liceum im. Szewczenki w Stambule, która opowiadała o ciepłym stosunku Turków do Ukrainy oraz o swoim obowiązku znać i doskonalić swój poziom wiedzy języka ukraińskiego.

Uczestnicy szkoły zostały podzielone na podzespoły zgodnie z poziomem wiedzy języka ukraińskiego na podstawie testu i rozpoczęli naukę. Czekał na nich bogaty i ciekawy program, w ramach którego goście nie tylko intensywnie ćwiczyli język ukraiński i wkrótce zdobędą odpowiedne certyfikaty, ale także będą mogli zrealizować i zaprezentować własne projekty. Oni również zwiedzą słoneczne Zakarpacie, nauczą się robіć zabawki, piec tradycyjne lwowskie pierniki, śpiewać kołysanki, zobaczą unikalne miejsca i muzea Lwowa oraz poznają nowoczesne ukraińskie kino.

Igor Gałuszczak, Lwów, opracowanie Ania Szłapak, 22.07.16 r.