Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Studenci Uniwersytetu Warszawskiego wykonali pierwsze „Kroki do Ukrainy”

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego wykonali pierwsze „Kroki do Ukrainy”

W drugiej połowie kwietnia w Międzynarodowym Instytucie Edukacji, Kultury i Łączności z Diasporą Uniwersytetu Narodowego Politechnika Lwowska odbyło się seminarium i warsztaty w zakresie ukrainoznawstwa dla polskiej młodzieży studiującej ukrainistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Podczas inauguracji seminarium gości z Warszawy powitał Prorektor ds. działalności naukowo-pedagogicznej uniwersytetu Roman Korż i Dyrektor Międzynarodowego Instytutu Edukacji, Kultury i Łączności z Diasporą Irena Kluczkowska. W imieniu polskiej delegacji zabrała głos pani Zuzanna Barc, która opowiedziała o studiach ukrainoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, o zainteresowaniu nimi polskich studentów i podziękowała zespołowi Instytutu za możliwość bliższego zapoznania się ze współczesną Ukrainą.

Następnie pracownicy naukowi Instytutu Halina Temnyk i Bogdan Sywanycz zaprezentowali gościom stronę szkoleniową „Krok do Ukrainy” oraz Letnią Szkołę Ukrainoznawstwa o takiej samej nazwie. Dla warszawskich studentów zorganizowano wycieczkę po głównym gmachu słynnego Uniwersytetu Lwowskiego, w czasie której goście obejrzeli galerię portretów rektorów uniwersytetu, zwiedzili aulę i uczcili pamięć profesorów, poległych na Wzgórzach Wułeckich w 1941 roku.

Później goście z Polski odwiedzili Międzynarodowy Instytut Edukacji, Kultury i Łączności z Diasporą, który jest częścią Politechniki Lwowskiej, gdzie fachowcy ukrainiści przeprowadzili zajęcia i seminarium z języka ukraińskiego. W tym czasie studenci mieli możliwość więcej dowiedzieć się o Ukrainie, nauczyć się nowych słów i zwrotów, wziąć udział w ciekawych grach językowych. A na koniec dla nich przeprowadzono warsztaty ludowego tańca ukraińskiego w domu politechnicznym „Proswita”.

Igor Gałuszczak, Lwów, opracowanie Irena Rudnicka, 22.04.16 r.