Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Stoisko Wigilijne” po raz drugi w Żytomierzu

„Stoisko Wigilijne” po raz drugi w Żytomierzu

W dniu 21 grudnia br. zebraliśmy się w licznym gronie na placu Sergija Korolowa w Żytomierzu przy Stoisku Wigilijnym aby razem, niezależnie czy jesteśmy katolikami czy prawosławnymi, Polakami czy innych narodowości, świętować i radować się narodzeniu naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.

Po raz drugi, mamy możliwość z mieszkańcami i gośćmi miasta, przeżyć niesamowity dzień w polskich tradycjach wigilijnych: dać możliwość przeżyć prawdziwe tradycje polskiej kultury, tradycji i kultury świętowania Wigilii.

Wspólnie z uczniami szkółki sobotnio-niezielnej im. Jadwigi Jakubowskie z Nowogrodu-Wołyńskiego śpiewaliśmy kolędy, razem bawiliśmy się. Piękno polskich tradycji przyciągało magiczną siłą nie tylko Polaków czy Katolików. W czasie śpiewania kolęd, częstowaliśmy wszystkich specjalnie upieczonymi pysznymi rogalami świętomarcińskimi z gorącą herbatką, kawą.

Na naszym Stoisku Wigilijnym, oprócz zabawy, znalazło się miejsce dla duchownej części. Rozmawialiśmy o tym, czym jest „Wigilia”. Czym się różni Polska Wigilia od prawosławnych świąt. Mówiliśmy, o symbolach świątecznych, m.in.: opłatku, kolędach, piernikach. Na placu dekorowaliśmy ze wszystkimi chętnymi specjalnie upieczone polskie pierniki. Też, w ciepłym prawie rodzinnym gronie, dzieliliśmy się opłatkiem ze wszystkimi chętnymi, życząc nawzajem wszystkiego najlepszego, mówiąc: „szczęścia, zdrowia, powodzenia, i nasze tak tradycyjne na żytomierszczyźnie: „daj Panie Boże za rok doczekać”.

W czasie Jarmarku robiliśmy Quest z zapytaniami dot. świętowania Wigilii, osoby, który dawali prawidłowe odpowiedzi otrzymywali prezenty.

Na sam koniec naszego spotkania, zapraszaliśmy do degustacji tradycyjnej kuchni polskiej, m.in. kiełbasek na ognisku, bigosu, grzańca. Wszystkim bardzo smakowała polska kuchnia.

Bardzo się cieszę, że udało się nam już po raz drugi zorganizować spotkanie Wigilijne w ramach którego promowaliśmy polskie tradycje i polską kulturę w Żytomierzu. Mamy nadzieję, że to już będzie dobrą tradycją – coroczne organizowanie podobnej akcji. Uśmiechy ludzi i dobre słowa w nasz adres, świadczą o tym, że im się podobało to, co robiliśmy.

„Stoisko Wigilijne” w Żytomierzu zostało zorganizowane przez Obwodową Organizację Społeczną „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu oraz Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Juliana Lublińskiego w Nowogrodzie Wołyńskim w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, życzymy wszystkim i w Polsce, i Ukrainie, aby wszędzie panował pokój, miłość i aby Bóg zawsze był obecny w naszych myślach sercach i działaniach.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 25 grudnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code