Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Startowała rekrutacja na studia do Polski

Startowała rekrutacja na studia do Polski

Zdjęcie pobrane z edu.info.pl

O studiach w Polsce słyszał prawie każdy. Prawie każdy ma także kolegę abo koleżankę, która takie studia kończyła.

Mając polskie pochodzenie i Kartę Polaka warto spróbować dostać na takie studia nie tylko ze względów finansowych, ale i dla zawiązania nowych znajomości, zapoznania się z polską kulturą i obyczajami, i oczywiście wyuczenia na praktyce języka polskiego.

W tym roku, jak i w poprzednie, Rząd RP przyznaczył odpowiednie kwoty na stypendia dla osób pochodzenia polskiego, mieszkających poza granicami Polski. Osoba, która ukończyła średnią szkołę na Ukrainie może wybierać wśród 103 kierunków – nawet tak nietypowych, jak oceanografia czy reżyseria.

Termin składania dokumentów na studia kończy się 20 kwietnia 2012 roku. Abiturienci z Podola i Żytomierszczyzny mogą składać dokumenty w winnickim konsulacie RP osobiście po uprzednim umówieniu się telefonicznie przez numer (0432)507-413.

Jednym u najważniejszych wymogów dostania się na studia w Polsce, jest, oczywiście, polskie pochodzenie. Warto, więc, dołożyć maksymalnego wysiłku, by odnaleźć te stare metryki babci czy pradziadków, w których jest napisane, że oni byli Polakami i oczywiście przygotować się do postępowania kwalifikacyjnego – przede wszystkim popracować nad poprawną Polszczyzną w mowie i w piśmie.

Przypominamy, że studenci polskiego pochodzenia, studiujący na Ukrainie, też nie zostają poza uwagą polskich fundacji. Semper Polonia wspiera finansowo takie osoby, przyznając im stypendia za dobre wyniki w nauce oraz aktywny udział w życiu polonijnym. Fundacja Semper Polonia też zmieniła nieco warunki podawania dokumentów na przyznanie stypendiów. Teraz przed złożeniem wniosku w konsulacie, student powinien zarejestrować go w ZESS, a potem umówić się na spotkanie w konsulacie.

Życzymy młodym Polakom sukcesu w dostaniu się na studia do Polski czy przyznania im stypendium Semper Polonia. Żadny przedstawiciel innej narodowość na Ukrainie nie może pochwalić się takim wsparciem, ze strony kraju, z którego pochodzili jego przodkowie. Warto z tego wsparcia korzystać, by po ukończeniu studiów tworzyć mocne polskie lobby na terytorium Ukrainy i oczywiście otrzymać dobrą pracę.

Poniżej znajduje się szczegółowa informacja o zasadach dostania się na studia w Polsce

oraz inna informacja na ten temat, pobrana ze strony winnickiego KG RP

Kierunki studiów

Wykaz przedmiotów

Tryb przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego

Podstawowe informacje dla Polonii

Informacja dla stypendystów

Zasady, tryb i zakres rekrutacji na r.ak 2012/2013

Kwestionariusz kandydata na studia w Polsce

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code