Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Startowała olimpiada z języka polskiego w Winnicy

Startowała olimpiada z języka polskiego w Winnicy

18 stycznia 2012 roku w winnickiej szkole podstawowej nr 25 wystartowała Obwodowa Olimpiada z Języka Polskiego. Po wysłuchaniu reguł i wytycznych, dotyczących napisania prac, uczniowie z Winnicy oraz powiatowych miasteczek obwodu zostali podzieleni na grupy, zgodnie z kategoriami wiekowymi i rozeszli się po klasach by przystąpić do wykonania zadań, wyznaczonych im przez fachowców.

Ostateczne wyniki olimpiady pojawią się po 25 stycznia, na razie przedstawiamy Państwu wywiad z jednym z organizatorów olimpiady – Łarysą Kowalenko, kierownikiem wydziału metodyki wykładania literatury światowej oraz języków mniejszości narodowych przy Winnickim Instytucie Podyploemowej Oświaty.

Red. Pani Łaryso, dzisiaj w szkole nr. 25 odbywa się obwodowa olimpiada z języka polskiego. Ilu uczestników bierze udział w tym roku? Kto jest organizatorem olimpiady?

Łarysa Kowalenko: 45 uczniów z całego obwodu zadeklarowało swój udział w obwodowej olimpiadzie z języka polskiego. To – uczniowie ogólnokształcących i sobotnio-niedzielnych szkół języka polskiego przy organizacjach społecznychh, jednoczących osoby polskiego pochodzenia.

Organizatorami olimpiady są wydział edukacji winnickiej administracji obwodowej oraz Instytut Wykształcenia Podyplomowego.

W naszym obwodzie jest wiele utalentowanych dzieci, które dobrze władają językiem polskim, i właśnie na takich zawodach, jak nasza olimpiada, mogą się wykazać. Zadania zostały ułożone w taki sposób, że można ocenić znajomość gramatyki, rozwój mowy, nawyki ortoepiczne. Myślę że w tym roku dzieciom spodobają się zadania, bo przygotowując je, nasi nauczyciele dołożyli wszelkich starań.

Red.: Skąd, oprócz Winnicy, przybyli uczestnicy, żeby wziąć udział w olimpiadzie?

Łarysa Kowałenko: Na olimpiadę przybyły dzieci z Gajsyna, Kryżopola, Szarogrodu, Koziatynia, Baru, Chmielnika, no i oczywiście, większość uczestników to – dzieci z Winnicy.

Red.: Czym jest dla dzieci olimpiada?

Łarysa Kowalenko: Po pierwsze – olimpiada pomoże każdemu uczniowi ocenić poziom jego wiedzy ze znajomości języka polskiego, po drugie – taka olimpiada promuje naukę języka polskiego w szkołach podstawowych i kształtuje przyjacielskie stosunki pomiędzy Narodami Polskim i Ukraińskim. Myślę że nasza olimpiada ma dobrą perspektywę, cieszę się, że z naszym najbliższym sąsiadem – Polską stosunki rozwijają się w wielu płaszczyznach, w tym i na polu edukacji.

Rezultaty III Etapu olimpiady z języka polskiego w Winnicy:

7 klasa:
1. Gawryluk Oleg (Chmielnik, SP nr 1),
2. Romanenko Anastasja (Winnica, szkoła nr 7),
3. Werciński Aleksander (Winnica, szkoła nr 7),
4. Demjanowa Inna (Bar, szkoła nr 2).

8 klasa:
1. Dymnicz Natalia (Winnica, szkoła nr 23),
2. Strelkowa-Serga Lana (Winnica, szkoła nr7),
3. Neczyporuk Wadim (Chmielnik, szkoła nr 3),
4. Łojewska Elwira (Chmielnik, szkoła nr 3),
5. Szewczuk Irena (Bar, szkoła nr 2).

9 klasa:
1. Białoszycka Wiktoria (Winnica, szkoła nr 23),
2. Szewerda Katarzyna (Winnica, szkoła nr 7),
3. Szeraj Anastasja (Bar, szkoła nr 2).

10 klasa:
1. Roik Alina (Chmielnik, szkoła nr 1),
2. Szafran Jana (Winnica, szkoła nr 7),
3. Gorbunowa Tamara (Winnicam szkoła nr 7),
4. Kowal Alona (Kalinówka, szkoła nr 2).

11 klasa
1. Klimyk Władysław (Chmielnik, szkoła nr 14),
2. Byczko Ołesia (Bar, szkoła nr 2),
3. Czajka Mikołaj (Chmielnik, szkoła nr1),
3. Jurkowa Maria (Gajsyn, gimnazjum).

Ania Szłapak, Jerzy Wójcicki,

przy współpracy z Marcinem Własiukiem

Zdjęcia z olimpiady w SP nr 25

{morfeo 257}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code