Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Starość nie radość… – czy na pewno?

Starość nie radość… – czy na pewno?

W dniach 29-31 października br. w ramach współpracy Wydziału Socjalno-Psychologicznego Państwowego Uniwersytetu imienia Iwana Franki i Studenckiego Klubu Polskiego na Uniwersytecie w Żytomierzu odbyły się lekcje pt. „Starość nie radość… – czy na pewno?”

Zajęcia poprowadziła pani Magdalena Zylik-Kosmowska – socjolog, trener dramy stosowanej rekomendowany przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP–KLATKA, założycielka nieformalnej grupy dramowej „LUB drama” w Lublinie, koordynator projektów edukacyjnych, społecznych i kulturalnych.

Pani Magdalena organizuje i prowadzi warsztaty z doskonalenia kompetencji społecznych w różnych grupach wiekowych, jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 roku. Obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu.

W czasie pobytu gości z Polski na uczelni w Żytomierzu odbyło się spotkanie z Prorektorem ds. naukowych i współpracy międzynarodowej prof. Natalią Sejko. Pani Prorektor podkreśliła, że bardzo interesujący jest fakt, iż przyjechała osoba, która, nie tylko w teorii, ale  w praktyce zajmuje się doskonaleniem kompetencji społecznych.

Gość z Polski wzięła udział także w spotkaniu z p.o. dziekana wydziału Socjalno-Psychologicznego Panią Ireną Tyczyną oraz kierownikiem Katedry Psychologii Rozwoju i Konsultowania prof. Larysą Żurawlową. Panie Dziekan i Pani kierownik Katedry zaznaczyły, że bardzo przyjemnie jest już po raz drugi  gościć na Uniwersytecie Panią Magdę, i bardzo cieszą się tej współpracy.

W czasie lekcji pt. „Starość nie radość… – czy na pewno?” lektorce z Polski jako tłumacz towarzyszyła członkini Studenckiego Klubu Polskiego Oksana Litwak.

Warto powiedzieć, że przyjazd do Żytomierza pani Magdaleny Zylik-Kosmowskiej był możliwy dzięki zaproszeniu Domu Polskiego w Żytomierzu. W Domu Polskim dla słuchaczy kursów językowych zostały zorganizowane szkolenia kulturologiczne, które poprowadziła właśnie pani Magdalena. Zajęcia były zorganizowane w ramach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i dotyczyły poznawania symboli związanych z Polska np. Pewex, Fiat 126P, AK… Uczestnicy szkoleń mieli świetną okazję w sposób aktywnych pracując w grupach zapoznać się z polską kulturą i historią związaną ze zdobyciem niepodległości przez kraj ich przodków.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się   ułatwieniu pobytu pani Magdaleny w Żytomierzu, m.in. Oksanie Szmygliuk oraz Oksanie Litwak.

Przedsięwzięcie zorganizowane w Domu Polskim zostało finansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych z Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Bardzo dziękuję pani Magdalenie Zylik-Kosmowskiej za możliwość i chęć połączenia w czasie pobytu zajęć w Domu Polskim i warsztatów na Państwowym Uniwersytecie imienia Iwana Franki w Żytomierzu.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 4 listopada 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code