Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Starania katolików Odessy o zwrot kościoła wieńczą się sukcesem

Starania katolików Odessy o zwrot kościoła wieńczą się sukcesem

Władze Odessy oficjalnie przekazały stuletni kościół Św. Piotra katolikom. Decyzję podjęto podczas posiedzenia Rady Miasta. Wierni kościoła rzymsko-katolickiego nie będą musieli płaci płacili podatek od nieruchomości, prawo własności otrzymują bez żadnych opłat na stałe.

Przez długi czas katolicka wspólnota Odessy była pozbawiona prawa własności na kościół, który kiedyś został zbudowany przez ich dziadków-pradziadków. O. Witalij Krzywiecki, informuje, że katolicy cieszą się z decyzji RM, ale jeszcze nie do końca wierzą że ta sprawa została załatwiona: „Kropka będzie postawiona wtedy, kiedy otrzymamy na ręce akt kat własności po przekazaniu przez nas do władz samorządowych wszystkich niezbędnych dokumentów”.

O.Witalij dodaje, że to pierwszy wypadek w Odessie, gdy świątynia jest oddana ludziom bezpłatnie: „Długo modliliśmy się do Boga o powodzenie w tej sprawie. Dostaliśmy świątynię bez żadnych łapówek i w ciągu 10 dni spodziewamy się, że dokumenty, potwierdzające własność, zostaną nam przekazane”.

Kościół św. Piotra w Odessie został zbudowany na początku XX wieku w styku włoskiego baroku przez potomków francuskiej dynastii Vassale. Ta świątynia służyła dwóm państwom – Ukrainie i Mołdowie, oraz była jednym z nielicznych kościołów na Ukrainie, który był otwarty przez cały okres komunizmu. Obecnie kościół znajduje się pod opieką braci Salezjanów. Msze w kościele św. Piotra są odprawiane w języku ukraińskim, polskim, rosyjskim oraz angielskim.

Ania Szłapak, na podstawie informacji credo-ua.org, 24.12.15 r.